Moje cudowne życie i inne katastrofy. Nastolatkowo i dziewczęco

wpis w: Dla dzieciaków-uczniaków | 1

życie1Zastanawiałam się ostatnio, czy istnieje takie pojęcie jak literatura dla dziewcząt. Z naszych blogowych dyskusji wynika, że dziewczęta i chłopcy sięgają po podobne książki, czy raczej my – rodzice im podobne książki polecamy, wypożyczamy, kupujemy. Z drugiej strony seria książek o Ani z Zielonego Wzgórza Lucy Maud Montgomery, opowiadania o przygodach Martynki autorstwa Gilberta Delahaye i Marcela Marliera, czy opowieści Holly Webb są zapewne bardziej popularne wśród dziewczynek niż chłopców.

Razem z Najstarszą przeczytałyśmy niedawno „Moje cudowne życie i inne katastrofy” Catherine Wilkins. Główną bohaterką tej opowieści jest Jess – trochę szalona, nieco zakręcona, zdecydowanie plastycznie uzdolniona szóstoklasistka. Jess traktuje otaczający ją świat szkolno – domowy z lekkim przymrużeniem oka. Jest skupiona na tworzeniu komiksów, wydawaniu fanzinów (dla niewtajemniczonych – fanzin, to taka amatorska gazetka tworzona przez amatorów jakiegoś tematu). Dziewczyna z przymrużeniem oka i ciętą ripostą w zanadrzu obserwuje młodszego brata, siostrę ekolożkę, borykających się z problemami finansowymi rodziców, zwariowaną ciotkę Joan i gromadę swoich mniej lub bardziej wyluzowanych szkolnych koleżanek. To się wścieka, to łagodnieje, jak to nastolatka.

Myślę sobie, że to raczej na pewno książka dla dziewczyn, młodszych nastolatek, które podobnie jak Jess mają swoje pasje, utrudniających życie, choć generalnie kochanych rodziców, rodzeństwo, nauczycieli a także grono bliższych i dalszych szkolno – podwórkowych znajomych. Nie sądzę by chłopcy się tym pamiętnikiem Jess zainteresowali. Ich nastoletnie koleżanki jednak mogą w tej książce odnaleźć sporo własnych przemyśleń i dylematów. Polecam.

„Moje cudowne życie i inne katastrofy”
Autor: Catherine Wilkins
Tłumaczenie: Anna Zeller
Ilustracje: Sarah Horne
Wydawnictwo Zielona Sowa, 2014

Jedna odpowiedz

  1. To świetna pozycja 🙂 Zachęcam do lektury recenzji książeczek dla dzieci również na moim blogu 😉

Zostaw Komentarz