My- konsumenci – „Mat i świat”

wpis w: Dla dzieciaków-uczniaków | 1

Wszystko jest z Chin – ubrania, zabawki, torebki mamy, piłka, którą gramy w nogę – to wiedzą nawet małe dzieci. OK, no może nie wszystko jest z Chin, ale znakomita większość naszych ubrań i sprzętów, którymi się na co dzień posługujemy. Hmm… wiem, wiem to temat rzeka… i właśnie w związku z tym, zaintrygowała mnie książka, po którą sięgnęła moja ośmioletnia córka, a która opowiada o losach luksusowej zabawki wyprodukowanej w Chinach – Misia Mata (edycja limitowana).

miś1

Mat płynie w kontenerze z Azji do Europy, by stamtąd wyruszyć jeszcze dalej w świat. Po drodze spotyka różnych ludzi, zwierzęta i inne przedmioty zmieniające jak on miejsca i właścicieli – np. luksusową złotą suknię. Wędrując z misiem podglądamy świat, nasze konsumenckie zachowania i stosunek do życia, zakupów i świata dookoła. Co to znaczy towar luksusowy, limitowany? Co jest nam potrzebne a co zbędne? I po co nam właściwie misie?

Ta opowieść, to nie umoralniająca historia o tym jak bogaci wykorzystują biednych. Przygody Mata są ciekawe same w sobie. W tle zarysowano współczesne konsumenckie realia. Warto na nie zwrócić uwagę, mogą stać się przyczynkiem do ciekawej rozmowy z dzieckiem o naszych domowych konsumenckich postawach. Na plus warto również zaliczyć fakt, że trudne wyrazy i sformułowania użyte w tekście zostały w nim zaznaczone i wytłumaczone na dole strony. Świetny pomysł!

Polecamy.miś4miś5miś2

„Mat i świat”

Autor: Agnieszka Suchowierska

Ilustracje: Tomasz Kaczkowski

Wydawnictwo Krytyki Politycznej, 2015

Jedna odpowiedz

  1. Czytałam. Może tego moralizatorstwa jest jak dla mnie ciut za dużo, ale temat ważny i warto tę książkę znać.

Zostaw Komentarz