Dla nastolatek na wakacje

wpis w: Dla dzieciaków-uczniaków | 0

tyszkaSzukam wakacyjnych książek dla nastolatek. Takich, co to się je dobrze czyta na plaży, w pociągu, czy hamaku. Dziś polecam powieść „Wyciskacz do łez” znanej autorki wielu książek dla dzieci i młodzieży – Agnieszki Tyszki.

Marianna, główna bohaterka tej opowieści, jest gimnazjalistką, córką matki idealnie zorganizowanej i zapracowanej. Wychowywana bez ojca, przyzwyczajona do dni bez obiadów i z pustą lodówką – mama zapomina o zakupach i gotowaniu, może się zwrócić o pomoc do ciotki i „prawie brata”, czyli syna mężczyzny, z którym przez jakiś czas związana była jej mama.

Szafa Marianny, to zbiór jednolicie czarnych ubrań oraz znienawidzony mundurek szkolny. Bohaterka uczęszcza bowiem do szkoły prowadzonej przez zdecydowanie niemiłe Siostry Zagderanki. Dziewczyna żyje więc w dosyć skomplikowanym układzie. Pewnego dnia wszystko to komplikuje się jeszcze bardziej, bo Pani Redaktor – jak nazywa swoją mamę Marianna traci pracę i nie bardzo potrafi sobie z tą nową sytuacją poradzić. Marianna ma również swoje szkolne problemy. Nie może się pogodzić z niesprawiedliwym postępowaniem Sióstr Zagderanek. Jest jedną z organizatorek szkolnej gazetki o nazwie ENDORFINA. Niespodziewanie zyskuje pomoc i wsparcie, gdy trafia do tajemniczej pani Nory, u której ma sobie dorabiać sprzątając, ale która okazuje się nader intrygującą staruszką…

„Wyciskacz do łez” to zdecydowanie książka na wakacje, takie dobre „czytadło.” Mnie denerwują w lekturze tej powieści Siostry Zagderanki, które mam nadzieję, są przerysowane – złe, niesprawiedliwe, kłamliwe, złośliwe, bez jakichkolwiek pozytywnych cech. Wierzę, że tak naprawdę nie ma na świecie takich wrednych sióstr zakonnych prowadzących szkoły. Najstarszej jednak to przerysowanie nie przeszkadza i poleca książkę na wakacje.

„Wyciskacz do łez”
Autor: Agnieszka Tyszka
AKAPIT PRESS, 2015

Zostaw Komentarz