Niebasiowa Zofia Stanecka

wpis w: Dla dzieciaków-uczniaków | 0

stanecka1Często na naszych mamaczytowych łamach zachwycamy się kolejnymi opowieściami o Basi – bohaterce serii książeczek dla młodszych dzieci. Autorka tych zabawnych opowieści, Zofia Stanecka, to jedna z naszych ulubionych autorek. Myślę sobie jednak, że warto przypomnieć o innych książkach tej pisarki, także takich adresowanych do dzieci starszych od tych zaczytujących się w Basiach.

„Domino i Muki. Po drugiej stronie czasu”, to świetna powieść „przygodowo-fantastyczno-detektywistyczno-historyczna” (tak twierdzi Średnia). Jedenastoletnia para przyjaciół, Domino  i Muki, udaje się do remontowanego tunelu pod Wisłostradą. Tam wpada w groźne i niespodziewane osuwisko i przenosi się w czasie. W towarzystwie dwóch dziwacznych, choć przyjacielskich, stworów – skrzata Jestem Przy Tobie Raz Dwa Trzy i utopca Nieprzemakalnego Ano przenoszą się do Polski z okresu Piastów. W średniowiecznym Gnieźnie spotykają mnicha Wojciecha, przyszłego świętego męczennika, ale przede wszystkim przeżywają tam mrożące krew w żyłach przygody. Zostają złapani przez Prusów i ich życiu zagraża poważne niebezpieczeństwo. W średniowiecznym Gnieźnie spotykają przyjaciół i mają niezwykłą okazję przyglądnięcia się życiu Słowian i działalności świętego Wojciecha.
To piękna opowieść o ważnych sprawach, która jednocześnie trzyma czytelnika w napięciu, bohaterowie mają bowiem wiele przygód. Polecam serdecznie, bo choć seria książeczek o Basi jest świetna, to warto poznać inne powieści tej znakomitej autorki.

„Domino i Muki. Po drugiej stronie czasu”
Autor: Zofia Stanecka
Ilustracje: Daniel De Latour
W drodze, 2014

Zostaw Komentarz