Nastolatkowo: Niebieskie migdały

wpis w: Dla dzieciaków-uczniaków | 0

migdałyDziś będzie recenzja z serii Najstarsza poleca, czyli coś dla młodszych nastolatek. Córka przeczytała, zatwierdziła i poleciła opisać. Ja również sięgnęłam po „Niebieskie migdały” zbiór opowiadań Ewy Nowak i dołączam do pochlebnej opinii Najstarszej.

Na początku kilka słów o autorce. Ewa Nowak to pedagog – terapeuta, współpracuje tak z pismami skierowanymi do dorosłych, np. „Sens. Rozwój, zdrowie, piękno”, jak i z tymi wydawanymi dla nastolatków: „Cogito”, „Victor Junior” i „Victor Gimnazjalista.” W tych ostatnich publikuje felietony, opowiadania a także odpowiada na listy czytelników. Wydaje się więc, że ma rzeczywisty kontakt z życiem, dylematami i problemami nastolatków. Pisząc dla nastolatków, tworzy dla grupy, którą zna. Jej opowiadania wyróżnia właśnie ta niezwykła znajomość tematu.

Opowiada o pierwszych nastoletnich miłościach, przyjaźniach, sporach i konfliktach, zranionych uczuciach, niezrozumieniu tak pośród rówieśników, jak i dorosłych. Patrzy na świat oczami onieśmielonej Elizy, marzącej o karierze piosenkarki Zuzi, jej psotnych braci, samotnej Karoliny, czy wysportowanej Oli. Jej bohaterki żyją w większych lub mniejszych miejscowościach, ale są w gruncie rzeczy podobne, jak podobne są nastoletnie dylematy. Delikatna materia pierwszych miłości, przyjaźni i nauki splata się z sytuacjami domowymi. Rodzina Elizy zmaga się z bezrobociem ojca; rodzice Zuzi i jej dwóch braci właśnie się rozwiedli; Karolina żyje w luksusie, lecz wciąż jest samotna, tata i mama mają wiele swoich spraw, ojciec bardzo dużo pracuje; Ola musi opiekować się uciążliwymi siostrzeńcami.

Myślę, że to proza zdecydowanie dla nastolatek i ich rodziców. Ten czas w życiu każdego z nas i naszych dzieci był i jest i trudny, ale także niezwykły. Warto przeżyć go razem z dzieckiem, wespół a nie z daleka.

„Niebieskie migdały”
Autor: Ewa Nowak
Egmont, 2014

Zostaw Komentarz