Niedoparki  na zawsze

wpis w: Dla dzieciaków-uczniaków | 2

Słyszę: współczesna czeska literatura dla dzieci i już mam ciarki na plecach. Od zawsze uwielbiam czeskie filmy (z „Arabellą” na czele) i powieści (tutaj na prowadzenie wysuwają się „Przygody dobrego wojaka Szwejka”). Kiedy w moje ręce wpadły „Niedoparki na zawsze” zanurzyłam się w lekturę z wielkim zainteresowaniem.

„Niedoparki na zawsze” to już trzecia i ostatnia z serii książek autorstwa Pavela Šruta, z ilustracjami Galiny Miklínovej. Niedoparki to pożeracze skarpet. Jestem pewna, że żyją także w naszym domu. Pożerają zawsze tylko jedną z pary skarpet. Nigdy nie tkną tej, która zostaje bez pary.

Autorzy „Niedoparków” pomagają rozwikłać odwieczną tajemnicę zaginionych skarpet, a przy okazji snują niezwykle wciągającą, emocjonującą opowieść o przyjaźni, rodzinnych więzach, przygodzie, odwadze, lojalności. Niedoparki są jak ludzie, każdy jest inny.

W trzeciej części  przygód Niedoparków do akcji wkraczają Rozpruwacze. Mieszkańcy Pragi są w prawdziwym niebezpieczeństwie. Nie brakuje dynamicznych zwrotów akcji i zaskakujących rozstrzygnięć. Książkę czyta się szybko i przyjemnie. Króciutkie rozdziały pochłaniasz w mgnieniu oka, a im bliżej końca tym bardziej kurczy się (a raczej pożerana jest) skarpeta.To działają Niedoparki.

Dwie poprzednie części trylogii „Niedoparki” i „Niedoparki powracają” podbiły serca czytelników, a w październiku 2016 do czeskich kin wchodzi pełnometrażowy animowany film 3D na podstawie książki.

Niedoparki na zawsze
Autor: Pavel Śrut
Ilustracje: Galina Miklínova
Wydawnictwo Afera, 2016

2 Odpowiedzi

  1. Czesc!! Do jakiej grupy wiekowej jest ta ksiazka??

    • U nas słuchali i mniejsi lat 6 i więksi lat 11 i 14. Ośmiolatka też zainteresowana, a więc to lektura dla wszystkich:)

Zostaw Komentarz