Nowa seria książek o niezwykłych dzieciach

wpis w: Dla dzieciaków-uczniaków | 0

3Przede mną leżą trzy książeczki z informacją na okładce: Magiczne dzieci. Wszystkie autorstwa Sally Gardner – angielskiej pisarki, laureatki wielu prestiżowych nagród, w tym Costa Children’s Book Award. Wydawca poleca je jako lekturę dla młodszych czytelników w wieku 6+, ja rozszerzyłabym tę grupę o dzieci klas I-III szkoły podstawowej. Jest to dobra książka do nauki czytania. Sprzyjają temu na pewno duże litery, stosunkowo proste zdania, ciekawe ilustracje (choć niekolorowe), wygodny format i intrygująca fabuła.

Zaintrygowała mnie właśnie fabuła. „Chłopiec, który umiał latać”, „Najmniejsza dziewczynka na świecie” i „Chłopiec szybki jak strzała”, to nie tylko proste opowieści o dzieciach, które spotkały czarodzieja, wróżkę, czy miały jakąś inną magiczną przygodę, jak to sugeruje informacja na okładce. Sally Gardner umieszcza swoich bohaterów w konkretnych, charakterystycznych dla naszych czasów sytuacjach rodzinnych, które są dla dziecka trudne.

Thomas Top, chłopiec którego wróżka obdarzyła umiejętnością latania, ma wiecznie niezadowolonego ojca – sprzedawcę guzików. Ruby Myrtle, najmniejsza dziewczynka na świecie, stała się dla swoich rodziców, słynnych magików synonimem porażki. Marzyli o utalentowanym synu, a urodziła się im córka, która nie przejawiała zdolności czarodziejskich. Natomiast zanim Timmy Twinkle został najlepszym napastnikiem swojej piłkarskiej drużyny i został zaproszony do Arsenalu, był grubym chłopcem, którego w szkole wciąż przedrzeźniano i wyśmiewano. Nikt nie wierzył w jego zdolności. Dla kolegów i nauczycieli był po prostu wstrętnym grubasem. Timmy zaczął się nadmiernie objadać po tym, jak zmarła jego ukochana babcia, a mama zostawiła go z dziadkiem i wyjechała szukać szczęścia w Hiszpanii. Ojciec również go opuścił i chłopiec mieszkał z dziadkiem.

Wszyscy młodzi bohaterowi opowieści Sally Gardner przeżyli trudne chwile. Wszyscy napotkali na swojej drodze tak złych, jak i dobrych ludzi. Ci ostatni dodali im skrzydeł, wiary w swoje talenty. Dzięki temu ich życie się zmieniło. Ciekawa seria książek. Polecam.

„Chłopiec szybki jak strzała”, „Najmniejsza dziewczynka na świecie”, „Chłopiec, który umiał latać”
Autor: Sally Gardner
Tłumaczenie: Katarzyna Lipnicka – Kołtuniak
Ilustracje: Sally Gardner, Lydia Corry („Chłopiec szybki jak strzała”)
MUZA SA, 2014

Zostaw Komentarz