O złej mamie

wpis w: Dla dzieciaków-uczniaków | 0

Majówka. Zaszywamy się rodzinnie na wsi. Sporo wędrujemy, podsłuchujemy ptaki i bardzo dużo czytamy. Po kilku dniach takiego leniuchowania podchodzą do mnie trzy z moich czterech córek i żądają opisania pewnej książki, która jak twierdzą, wywarła na nich kolosalne wrażenie. -Tylko mamo, ta książka jest między innymi o złej mamie – uprzedza mnie Młodsza.

Wojna, która ocaliła mi życieto książka niezwykła. Zakochałam się w niej, tak jak i moje córki. Zakochałam, czy to dobre słowo? Sama nie wiem,  recenzent The Wall Street Journal napisał, że to książka boleśnie piękna. Zgadzam się, gdy czytamy opowieść o Adzie, jej młodszym bracie, mamie, Susan i kucu Buttlerze, to boli mnie serce, ale nie potrafię odłożyć lektury na bok.

Dziesięcioletnia Ada i o kilka lat młodszy Jamie są wychowywani przez despotyczną matkę. Mieszkają w Londynie. Ada urodziła się ze zdeformowaną stopą, zwaną stopą szpotowatą. Taką wadę można sprawnie rehabilitować już w okresie wczesnego dzieciństwa, ale z niewiadomych przyczyn mama Ady na taki ruch się nie decyduje. Uważa, że niepełnosprawność dziewczynki jest dla całej rodziny przyczyną wstydu i pogardy ze strony innych ludzi. Zamyka więc Adę w mieszkaniu. Dziewczynka nie może opuszczać tego jednopokojowego, brudnego lokum. Ada żyje więc w izolacji, jej jedyną rozrywką jest opieka nad młodszym bratem, którego matka beztrosko pozostawia dziewczynce, gdy wychodzi do pracy. Matka nie dba o swoje dzieci. Ada i Jamie są niedożywieni, brudni, boleśnie zaniedbani.

Dlaczego wojna ocaliła Adę? Pewnego dnia dziewczyna postanawia zmienić swoje życie, uczy się chodzić na niesprawnej nodze. Wybucha II wojna światowa, dzieci mieszkające w Londynie zostają ewakuowane do podlondyńskich wsi. Ada zabiera brata i udaje im się dotrzeć do pociągu, który wywozi ich daleko za miasto. Tam dzieci poznają Susan i ich życie się zmienia.

Otrzymują miłość, przyjaźń i szacunek, nigdy wcześniej tego nie doświadczyli.

Wojna, która ocaliła mi życie to przepiękna opowieść o miłości, ale również o okrucieństwie – postawa matki.

Polecam serdecznie.

 

Wojna, która ocaliła mi życie

Autor: Kimberly Brubaker Bradley

Tłumaczenie: Marta Bręgiel – Pant

Wydawnictwo Entliczek

Zostaw Komentarz