Pierwszokomunijne przygotowania

wpis w: Dla dzieciaków-uczniaków | 2

przygoda1Przygotowania do Pierwszej Komunii Świętej to spore przedsięwzięcie. Dwie z moich córek są już „po” i te ich a właściwie nasze wspólne – rodzinne przygotowania były dla mnie okazją do refleksji nad tym sakramentem. Z jednej strony dzieci powinny przyswoić podstawy wiary, schemat Mszy św., pewne modlitwy, ale z drugiej strony w tym szlifowaniu tekstów i regułek na pamięć można zgubić Pana Boga i sens tego sakramentu. Niezależnie od szkolnych i parafialnych przygotowań, w których uczestniczyły moje córki, staraliśmy się z mężem uświadamiać dzieciom proste prawdy kerygmatu wiary oraz pokazywać chrześcijaństwo na co dzień. Można wspaniale recytować wszystkie tajemnice różańca a jednocześnie ściągać na sprawdzianach, podkradać cukierki w sklepie, nie pomagać słabszym itd.

Cieszy mnie więc najnowsza publikacja Wydawnictwa Promic „Rok Wielkiej Przygody.” Autor, Olgierd Nassalski MIC, przeprowadza czytelnika przez rok życia pewnej rodziny. Poznajemy losy Kasi, Tomka i ich rodziców. Chłopiec przygotowuje się do Pierwszej Komunii. Uczestniczy w katechezach i specjalnych nabożeństwach, ale jego pierwszymi i najważniejszymi nauczycielami są rodzice. To właśnie oni pokazują mu realny wymiar chrześcijaństwa w codzienności. Nie tyle mówią o św. Faustynie i miłosierdziu, ile tym żyją. Razem z dziećmi pomagają mieszkającej w sąsiednim bloku schorowanej, emerytowanej  sąsiadce. Świetnie tłumaczą kim był św. Mikołaj a kim są mikołajowie spotykani w grudniu w sklepach, czy ci, którzy odwiedzają dzieci w domach. Nie tyle z przyzwyczajenia kładą dodatkowy talerz na wigilijnym stole, ile przyjmują przy swoim stole samotnego pana Franciszka.

Jestem przekonana, że jakkolwiek by prowadzono przygotowania do Pierwszej Komunii w szkole i parafii, to właśnie na barkach rodziców spoczywa najważniejsze przygotowanie do tego sakramentu. Ta książka może okazać się pomocna. Polecam.

„Rok Wielkiej Przygody”
Autor: Olgierd Nassalski MIC
Ilustracje: Renata Krześniak
Wydawnictwo PROMIC, 2015

2 Odpowiedzi

  1. Chętnie bym odkupiła książeczkę, ponieważ nigdzie nie można jej dostać 😊 Pozdrawiam

    • Napiszę do wydawnictwa PROMIC, może uda mi się dla Pani zdobyć egzemplarz.
      Pozdrawiam.

Zostaw Komentarz