Pierwszokomunijnie

wpis w: Dla dzieciaków-uczniaków | 1

Wielkimi krokami zbliża się maj i nadciąga sezon Pierwszych Komunii. Dla katolików, to wspaniałe święto. Szperając ostatnio w ulubionej księgarni natknęłam się na specjalny „pierwszokomunijny zakątek” z mnóstwem różnych traktujących o religii książek. Książka, jako prezent wydaje sie być wysoko sklasyfikowana na komunijnej topliście. Przyznam, że przeglądam często takie książki i nie zawsze mi się podobają, nie spełniają moich oczekiwań. Niekiedy wydają mi się pisane zbyt trudnym lub zbyt pompatycznym językiem. Na szczęście są wyjątki, o których chętnie napiszę.

[selkar id=121445]Każda przeróbka Pisma Świętego, dostosowywanie do języka i rozumienia dziecka, niesie ze sobą ryzyko spłycenia i rozmycia tej tak bogatej treści. My przetestowaliśmy rodzinnie dwie ciekawe interpretacje: propozycję Wacława Oszajcy SJ pt. Biblia dla dzieci na każdy dzień oraz ks. prof. Mariusza Rosika pt. Biblia dla dzieci i młodzieży. Wybierając je kierowaliśmy się głównie nazwiskami autorów. Oszajcę znaliśmy z komentarzy do niedzielnych Ewangelii zamieszczanych w „Tygodniku Powszechnym”. Ksiądz profesor Rosik to wybitny biblista.

W pierwszej propozycji spodobał nam się sam układ książki. Składa się ona z dwunastu rozdziałów, rozdziały przyporządkowane są miesiącom roku kalendarzowego. W każdym z nich zaś znajdziemy krótkie, dosłownie kilkuzdaniowe fragmenty przewidziane na każdy z dni miesiąca. Tworzą one oczywiście całość logiczną, prowadzą czytelnika od dzieciństwa Jezusa, poprzez początki Jego działalności, życie z apostołami, do śmierci i Zmartwychwstania. Następnie przedstawione są dzieje Piotra i Pawła. Kolejne miesiące od lipca do połowy grudnia, to opowieści starotestamentalne, a następnie Betlejem i narodziny Jezusa.

Taka formuła pozwala z fragmentów opowieści zbudować całość, zobaczyć kontekst. Język Oszajcy wydaje mi się czytelny, zdania są dosyć krótkie i zrozumiałe. Mam wrażenie, że moje córki lubią wracać do opowieści biblijnych Wacława Oszajcy właśnie dlatego, że autor bardzo syntetycznie i oszczędnie przedstawia to, co najważniejsze w danej historii, a przy tym posługuje się jasnym i czytelnym językiem.

[selkar id=82255]Druga propozycja jest skierowana do nieco starszych dzieci. Moja jedenastoletnia córka często do niej zagląda nie tyle szukając tekstów biblijnych, ile kontekstu historycznego. Ksiądz profesor Rosik opowiada o najważniejszych biblijnych historiach ilustrując je najwspanialszymi dziełami twórców takich jak Michał Anioł, Rafael, Rembrandt, Rubens, Tycjan, Bruegel. Dodaje do tego komentarz historyczny i teologiczny. I tak dla przykładu, opowieść o wieży Babel ilustruje reprodukcjami obrazów Lucasa van Valckenborcha, Pietera Bruegela starszego, Cornelisa Anthonissena, wyjaśnia również znaczenie hebrajskiego słowa balal, a następnie uzupełnia te informacje o komentarz historyczny poświęcony wykopaliskom archeologicznym na Bliskim Wschodzie, które wydobyły na światło dzienne wiele ruin budowli przypominających te z biblijnej opowieści.

Odpowiadając dzieciom na pytania dotyczące czasów biblijnych łapię się niejednokrotnie na tym, że brak mi właśnie tej poszerzonej wiedzy teologiczno-historycznej. Dlatego tak polubiłam propozycję księdza Mariusza Rosika. Obie książki polecam jako prezent pierwszokomunijny i nie tylko.

 

 

Biblia dla dzieci na każdy dzień
Autor: Wacław Oszajca SJ
Ilustracje: Stanisław Barbacki
Wydawnictwo Święty Wojciech, 2009

Biblia dla dzieci i młodzieży
Autor: ks. prof. Mariusz Rosik
Wydawnictwo Siedmioróg, 2010

Jedna odpowiedz

Zostaw Komentarz