Prezent dla Cebulki

wpis w: Dla dzieciaków-uczniaków | 0

cebulka1Z przyjemnością sięgnęłam po “Prezent dla Cebulki” Fridy Nilsson z ilustracjami Marii Nilsson Thore. Frida Nilsson, to autorka „Mojej mamy gorylicy”, czyli jednej z moich ukochanych książek. Maria Nilsson Thore jest zaś znana z ilustracji do „Dziwnych zwierząt”, czy „Innej podróży.”

Nie zawiodłam się. „Prezent dla Cebulki”, to piękna książka o trudnych sprawach. Tytułowy Cebulka, to Stig – chłopiec z małej szwedzkiej wioski. Jest wychowywany przez mamę. Nie zna swojego ojca. Wie za to, że mama wyjechała kiedyś na koncert do Sztokholmu, tam poznała mężczyznę, z którym spędziła jedną noc, ale którego nie pokochała. Owocem tej podróży i przelotnego romansu jest właśnie Cebulka. Chłopiec kocha swoją mamę, ale marzy o poznaniu ojca. Mama początkowo nie zdaje sobie sprawy, jakie to ważne dla chłopca. Na dodatek zbliża się Boże Narodzenie. Cebulka chciałby poznać swojego tatę i spędzić z nim święta. Wierzy, że to przystojny mężczyzna, który na pewno od razu go pokocha. Namawia więc usilnie mamę na wyprawę do Sztokholmu.

Frida Nilsson delikatnie przedstawia dziecięce dylematy i potrzeby, sprawy o których my – dorośli często zapominamy, pomijamy je. Tymczasem problemy Stiga narastają. Sprawa jego nieznanego ojca staje się przyczyną kłótni i bójki w szkole. Na dodatek chłopiec znajduje w lesie rower, rower o którym marzył, a na który nie może sobie pozwolić jego niewiele zarabiająca mama. Chłopiec myśli, że rower został porzucony, bo jest zniszczony. Tymczasem okazuje się, że to pojazd jego koleżanki. Cebulka boi się, że zostanie uznany za złodzieja. W tym samym czasie Stig zaprzyjaźnia się z sąsiadem, właścicielem warsztatu samochodowego i … kurnika, uznawanym przez kolegów chłopca za

Rosemary,Bahera included on time groom everything so active ingredient in viagra order nothing delicious well. This up cologne from brand. While.

dziwaka. Co z tego wszystkiego wyniknie?

Frida Nilsson pięknie opowiada o trudnych relacjach rodzicielskich. Delikatnie przedstawia świat uczuć dziecka. Czy rodzicem jest tylko ten, kto został nim w sposób fizjologiczny? Czy można pokochać kogoś tak mocno, że zostaje się jego faktycznym rodzicem?

„Prezent dla Cebulki”
Autor: Frida Nilsson
Tłumaczenie: Agnieszka Stróżyk
Ilustracje: Maria Nilsson Thore
Zakamarki, 2014

 

Zostaw Komentarz