Przydatne przed Pierwszą Komunią

wpis w: Dla dzieciaków-uczniaków | 0

Rodzice dzieci z drugich klas szkoły podstawowej, którzy są katolikami i postanowili posłać swoje pociechy w tym roku szkolnym do Pierwszej Komunii, podjęli spore wyzwanie. Nie jest łatwo przygotować swoje dziecko do tego sakramentu.

Często niestety nie można liczyć na wsparcie osób przygotowujących dzieci do tej uroczystości w szkole, czy w parafii. Z przykrością słyszę od znajomych o księżach, którzy zajmują się głównie odpytywaniem dzieci z zadanych do nauki na pamięć modlitw i przykazań. Na pewno jest wielu wspaniałych księży, którzy postępują inaczej, ale trzeba powiedzieć to jasno i wyraźnie – przygotowanie do sakramentu Pierwszej Komunii spoczywa na rodzicach. To oni powinni ukazać dziecku Boga, który kocha i przebacza (kerygmat wiary), a także nauczyć wrażliwości i wykształcić w dziecku umiejętność odróżniania dobra i zła, potrzebną do rachunku sumienia. Zadanie spore.

Znalazłam niedawno książkę, która może okazać się w tym zadaniu pomocna. Uczestniczę we Mszy świętej, to mszalik niedzielny dla dzieci, a więc książeczka, która towarzyszy dziecku w trakcie Mszy św. i objaśnia jej fragmenty. Zachwyciła mnie prostota tej niewielkiej (dosłownie, bo to format kieszonkowy) książeczki oraz nietuzinkowa szata graficzna.

Jest napisana prostymi słowami, które są dla dziecka zrozumiałe, ale które jednocześnie tłumaczą sedno tajemnicy tego spotkania człowieka i Boga, np. – Podczas pozdrowienia kapłan wraz ze wszystkimi obecnymi wita ciebie w imię Jezusa. Jakże pięknie zebrać się razem, aby przeżywać takie święto i dziękować Bogu za wszystkie Jego dary. (…) Msza święta jest wielkim świętem. Aby ją dobrze przeżyć, musisz być pogodzony ze wszystkimi i żyć z nimi w pokoju. Pokój rodzi się z wzajemnego przebaczenia i pragnienia życia w jedności (…).

 

 

Bardzo bym chciała, żeby moje dzieci przystępując do tego sakramentu wierzyły w Boga miłosiernego, przebaczającego i starały się ze wszystkich sił być dobre dla bliźnich. To wydaje mi się ważniejsze niż wykuty na blachę katechizm. Dlatego polecam ten mszalik. Będzie on elementem edukacji dla moich dzieci. Polecam.

Uczestniczę we Mszy świetej. Mszalik niedzielny dla dzieci.
Tłumaczenie z języka włoskiego: Wiesława Dzieża
Ilustracje: Laura Savi
Wydawnictwo Bernardinum

Zostaw Komentarz