Samotne wyspy i storczyk. Dla nastolatków – o trudnych sprawach

wpis w: Dla dzieciaków-uczniaków | 1

Samotnewyspy1Ostatnio często sięgam po literaturę dedykowaną nastolatkom. Moja najstarsza córka jest właśnie w takim nastoletnim wieku, często sama wybiera lektury dla siebie, wiec chcę być na bieżąco. A Wy wiecie , co czytują Wasze dzieci? Sięgacie po te książki?

Najstarsza czyta bardzo dużo i przebiera w gatunkach. Lawiruje od fantasy po literaturę faktu. Ciężko za nią nadążyć. Wiem, że często wraca do Jeżycjady, ma swoje ulubione fragmenty, myślę, że niektóre zna na pamięć. Musierowicz w swojej wielopokoleniowej sadze opisuje perypetie rodziny Borejków oraz ich znajomych, sąsiadów i przyjaciół. Dotyka skomplikowanych rodzinnych układów i stosunków międzyludzkich. Najstarsza jest również wierną fanką Ewy Nowak i jej opowieści o nastolatkach i trudach dorastania.

Idąc tym tropem literatury obyczajowej, dotykającej codzienności a zwłaszcza problemów nastolatków, wypożyczyłyśmy z biblioteki „Samotne wyspy i storczyk” Anny Onichimowskiej. Po lekturze tej książki długo się wahałam, czy Najstarsza już dorosła do tak dojrzałej literatury. Anna Onichimowska opowiada o nastolatkach, ale w swoich książkach dotyka również seksualności, seksu nastolatków, konsekwencji rozpoczęcia współżycia, wyboru zawodu, a także rozpadu rodzin, rodzin patchworkowych, czyli spraw, które u Musierowicz i Nowak są ledwo zarysowane i niedopowiedziane.

W książce „Samotne wyspy i storczyk” poznajemy Maćka, maturzystę i artystę, pozornego lekkoducha, który mając nieograniczoną wolność, „zalicza” kolejne panienki, seks traktuje jak zabawę. Po rozstaniu rodziców mieszka z mamą, która nie ingeruje w jego życie. Maciek pozornie cieszy się swoją wolnością, lecz czytelnik szybko się orientuje, jak bardzo chłopak poszukuje granic, jak mocno chciałby, żeby jego mama mu je wyznaczyła. Wkrótce sytuacja rodzinna Maćka się komplikuje. Musi szybko dorosnąć i granice wyznaczyć sobie sam. Do tego wszystkiego dochodzi uczucie, dziewczyna, która nie chce być kolejną zaliczoną, nagle nie wystarczy kiwnąć palcem, trzeba zawalczyć o miłość.

Książki Anny Onichimowskiej czyta się szybko i sprawnie, ale nie jest to prosta lektura. Autorka dotyka sfery seksu, orientacji seksualnych, skomplikowanych układów rodzinnych i międzyludzkich. To literatura dla nastolatków, ale myślę, że również dla ich rodziców. Żyjemy w takim, a nie innym świecie, musimy pomóc odnaleźć się w nim naszym dzieciom a więc musimy być gotowi na być może trudne rozmowy, właśnie takie o wyznaczaniu granic, seksualności, przyczynach konfliktów, miłości i przyjaźniach. Rodzice nastolatków, czy jesteście na takie dyskusje gotowi?

„Samotne wyspy i storczyk”
Autor: Anna Onichimowska
Wydawnictwo Literatura, 1999

Jedna odpowiedz

  1. Musierowicz bardzo lubię mam do niej sentyment, ale jak czytam opis tej polecanej książki to czuję odrzut – zwykły licealista zaliczałby panienki ? Naprawdę tak żałośnie prezentuje się dzisiejsza młodzież.

Zostaw Komentarz