Szkoła nie jest zła!

wpis w: Dla dzieciaków-uczniaków | 4

Pamiętacie swoje pierwsze szkolne dni?

Ja pamiętam świetnie swoją panią Kasię i dwie Kasie – najlepsze koleżanki. Na pierwszych lekcjach strasznie trudno było mi wysiedzieć 45 minut w ławce a na przerwach regularnie obrywałam od nauczycieli za bieganie po szkolnych korytarzach. Do szkoły miałam daleko, jeździłam sama autobusem.

Mamaczytowe córki są szkolniakami. W tym roku do pierwszej klasy ruszyła Najmłodsza.

Szkolne życie przez dziesięć miesięcy w roku dominuje rytm życia dzieci. Przez ten czas w szkole muszą radzić sobie same, funkcjonować w szkolnej rzeczywistości, rozwiązywać problemy i konflikty. Nie ma tam z nimi rodzica – opiekuna. Szkoła jest również miejscem, gdzie zawierają większość znajomości, poznają koleżanki i kolegów, zaprzyjaźniają się.

szkoła1

Książka napisana przez Michaelene Mundy z pięknymi ilustracjami R.W. Alley’a – „Szkoła jest super. Jak radzić sobie w codziennych sytuacjach”, to pomocny poradnik, który opowiada o różnych szkolnych sytuacjach. Na początku autorka zamieszcza spory wstęp przeznaczony dla rodziców. Następnie doradza, w jaki sposób poradzić sobie z typowymi szkolnymi wyzwaniami. I tak o pierwszym dniu w szkole autorka pisze:

„Pierwszy dzień w szkole zawsze jest ekscytujący! Zapewne jesteś odświętnie ubrany. Masz też przygotowane różne rzeczy, których uczeń potrzebuje w szkole – pudełko nowiutkich kredek i kolorowy piórnik (…) Pierwszego dnia szkoły mogą ci towarzyszyć również pewne niepokoje i lęki. Jesteś w nowej klasie, masz nowe podręczniki i nowych nauczycieli. (…) Większość dzieci w klasie czuje dokładnie to samo co ty – są podekscytowane, ale jednocześnie trochę wystraszone.”

O nauczycielach: „Jeśli nie rozumiesz czegoś podczas lekcji, podnieś rękę i śmiało o to zapytaj. Nie ma niemądrych pytań.” 

O nauce: „Szkoła jest super właśnie wtedy, gdy masz otwarty umysł oraz chęć poznawania świata i dzielenia się wiedzą.”

Ktoś powie, że to oczywiste kwestie, ale ja myślę, że warto je z dzieckiem przeczytać i o nich porozmawiać. Szkoła wcale nie musi wiązać się ze stresem, jeżeli tylko zdobędziemy się na towarzyszeniu naszym dzieciom w ich szkolnej rzeczywistości.

Polecam!

Szkoła jest super. Jak radzić sobie w codziennych sytuacjach

Autor: Michaelene Mundy

Ilustracje: R.W. Alley

PROMIC, 2017

4 Odpowiedzi

 1. Książeczka musi być fajna sądząc po Twoim opisie. Można dobrze przygotować dzeicko, dzięki czemu szkoła nie będzie aż tak stresująca.

  • Jasne! Stres nakręcamy często my-rodzice, bo jesteśmy zdenerwowani nowa sytuacją, zestresowani reformą, w pośpiechu między domem-szkoła a pracą … Pozdrawiam,
   marta

 2. Książeczka na pewno się przyda, żeby oswoić dziecko ze szkołą. Niestety inne dzieciaki potrafią szkołę obrzydzić 🙁

  • To prawda. Oswajanie ze szkołą to robota dla nas – rodziców i dla nauczycieli.
   Pozdrawiam,
   marta

Zostaw Komentarz