Szukając Alaski. Dla nastolatków i ich rodziców

wpis w: Dla dzieciaków-uczniaków | 0

alaskaMam w domu nastolatkę. Poszukuję więc nieustannie dobrej literatury dla niej. Oczywiście, ona sama również regularnie odwiedza biblioteki i księgarnie, ale ja – zaczytany rodzic, staram się podsuwać jej literaturę, która wydaje mi się ważna, wartościowa i dobra na czas dorastania i wchodzenia w dorosłość. Najstarsza nie zawsze podziela moje poglądy, ale muszę przyznać, że z reguły mamy podobne gusta czytelnicze.

Od jakiegoś czasu zaczytuję się w książkach Johna Greena, amerykańskiego pisarza szybującego wysoko na listach bestsellerów. Ostatnio znowu o nim głośno w związku z ekranizacją jego kultowej powieści „Gwiazd naszych wina.” 

Ja jednak moją przygodę z Johnem Greenem rozpoczęłam od „Szukając Alaski.” To o tej książce dziś piszę. Mam głębokie przekonanie, że aby czytać literaturę adresowaną do nastolatków, należy cofnąć się do własnej młodości i przypomnieć sobie siebie samą z tamtego okresu. Warto wspomnieć swoje przyjaźnie i konflikty, mniej lub bardziej burzliwe dorastanie, pierwsze miłości, pocałunki, pierwsze wypite wino, relacje z rodzicami, nauczycielami i innymi dorosłymi. Dopiero po takiej podróży, warto zagłębić się w literaturę dla nastolatków. Wydaje mi się, że wtedy łatwiej pewne dylematy młodzieży zrozumieć, spojrzeć na świat ich oczami, a tak naprawdę swoimi nastoletnimi oczami.

„Szukając Alaski”, to opowieść o młodzieńczych przyjaźniach, szalonych pomysłach, pierwszych doświadczeniach z alkoholem i seksem, nieśmiałej miłości, poczuciu zagubienia, poszukiwaniu siebie, układaniu relacji z rodzicami w okresie, gdy już nie jest się małym dzieckiem a jeszcze brakuje trochę do dorosłości i pełnej samodzielności. O tym wszystkim opowiada czytelnikowi Miles Halter, który opuszcza swoje miasto, kochających rodziców, nudną szkołę i przenosi się do szkoły z internatem. Tam poznaje Alaskę Young, Pułkownika, Takumiego, Larę i jego życie nabiera rozpędu. Dzika, nieokrzesana Alaska zdaje się przejmować kontrolę nad życiem chłopaka. Wspólnie imprezują, łamią szkolny regulamin, ale i razem się uczą, dyskutują o filozofii i literaturze. Miles czuje jednak, że pod tym zewnętrznym buntem i dzikością, Alaska skrywa swoje prawdziwe ja. Postanawia do niego dotrzeć. Czy mu się uda? Jak zmieni jego życie pobyt w nowej szkole?

Polecam rodzicom nastolatków i samym nastolatkom. Nie jest to łatwa literatura, choć akcja jest zdecydowanie wartka. Czytelnik natomiast musi się zmierzyć z dylematami bohaterów, które autor proponuje mu do przemyślenia.

„Szukając Alaski”
Autor: John Green
Tłumaczenie: Anna Sak
Bukowy Las, 2013

Zostaw Komentarz