Triduum – przewodnik dla mniejszych i większych

wpis w: Dla dzieciaków-uczniaków | 0

Dziś zaczyna się Triduum, czyli najważniejszy, najtrudniejszy, ale na pewno również najpiękniejszy czas dla chrześcijan. Wędrujemy przez te dni towarzysząc Jezusowi, Jego uczniom i coraz większym tłumom, które gęstnieją obok Chrystusa. Takie podróżowanie przez Wielki Tydzień i jego centralna część – Triduum, to dla rodzica czas niezłego zamieszania – z pracy biegniemy do kościoła, w międzyczasie sprzątamy, pieczemy i gotujemy oraz odpowiadamy na niezliczoną ilość pytań dzieci. A jeszcze warto by było zdobyć się na jakieś duchowe przeżycie, przemianę …

Skąd te pytania? W tym czasie w kościele sporo się dzieje – w Niedzielę Palmową wędrujemy na mszę z palemkami, w czwartek ksiądz podczas mszy myje nogi dwunastu mężczyznom, w Wielki Piątek rozpoczyna liturgię od leżenia na podłodze, w sobotę święcenie pokarmów a wieczorem ognisko przed kościołem i baaaardzo długa msza, która kończy się nad ranem … I co mają mazurki i kolorowe jajka do Jezusa?

I jeszcze: Dlaczego ludzie zabili Jezusa? Dlaczego Judasz zdradził? Dlaczego Bóg pozwolił Jezusowi tak cierpieć? Po co ból i cierpienie? A co to znaczy „zstąpić do piekieł”? Och pytań rodzi się w dziecięcych głowach całe mnóstwo. Jako mama piątki mam już pewne doświadczenie w przeżywaniu Wielkiego Tygodnia wraz z dziećmi. Co roku jednak dzieciaki zaskakują mnie swoją dociekliwością, przenikliwością, pytaniami i spostrzeżeniami. Dlatego polecam Wam uzbroić się w jakieś podręczne kompendium, małą ściągę, będzie łatwiej odpowiadać na pytania i samemu głębiej przeżywać ten czas świąt. Wydawnictwo Promic wydało niewielką (idealna do kieszeni płaszcza lub kurtki) książeczkę Mój Wielki Tydzień. Nie ma większej miłości autorstwa Ewy Monastyrskiej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Autorka prowadzi czytelnika przez Wielki Tydzień, Wielkanoc, aż do Niedzieli Miłosierdzia. Pisze dla dzieci, ale myślę że jej opowieść zainteresuje również dorosłych. Tłumaczy niezwykłą liturgię Triduum, symbolikę, stara się rozjaśnić tajemnice tego okresu.

Polecam.

Powodzenia w przeżywaniu tego czasu. Dobrych świąt!

Mój Wielki Tydzień. Nie ma większej miłości 

Autor: Ewa Monastyrska

Ilustracje: Ewa Jaślan-Klisik

PROMIC

Zostaw Komentarz