Życiowe drogowskazy

wpis w: Dla dzieciaków-uczniaków | 0

BD1Jeżeli jesteście rodzicami – chrześcijanami i staracie się wychowywać swoje dzieci zgodnie z nauką Kościoła, to dzieci bardzo szybko zweryfikują Waszą wiarę. Będą pytały, obserwowały i wyłuskiwały niczym najgorliwszy spowiednik każdą drobną niezgodność między tym, co głosicie, a ty, co robicie.

Pytania zintensyfikują się w okresie przygotowań do Pierwszej Komunii. Dzieci uczą się wtedy wielu modlitw, przykazań i analizują części Mszy św. Znam wielu księży, którzy świetnie wszystkie zawiłości przykazań tłumaczą, znam również (niestety) takich, którzy sobie z tym nie radzą i poprzestają na „odpytce”. Niezależnie od pracy księdza czy katechety / katechetki z dziećmi w szkole, czy kościele, to na nas – rodzicach spoczywa odpowiedzialność za przekazanie dzieciom wiary. To w końcu my, wraz z rodzicami chrzestnymi prosiliśmy o chrzest dla naszego dziecka i to my przysięgaliśmy przed Bogiem wychowanie potomka w wierze.

Jako mama czwórki pytalskich dzieci i katoliczka, doskonale zdaję sobie sprawę z ilości pytań i wątpliwości rodzących się w dziecięcych głowach. Ba, ja sama wciąż stawiam pytania i poszukuję odpowiedzi. Niedawno wpadła mi w ręce świetna książka pt. „Boże Drogowskazy” (w wersji „dla chłopców” i „dla dziewczynek” – spokojnie, różnią się nie treścią, lecz ilustracjami) autorstwa brata Tadeusza Rucińskiego, który w prosty, mądry sposób opowiada o Dekalogu i przykazaniu miłości Boga i bliźniego. Te książkowe drogowskazy, to wskazówki, którymi mamy się kierować, by żyć mądrze, odpowiedzialnie, dobrze, pięknie.

Autor proponuje również zbudowany na Dekalogu rachunek sumienia dla dzieci. Uważam, że ta ostatnia propozycja, to świetna pomoc dla dzieci przygotowujących się do pierwszej w życiu spowiedzi. Poprzez proste pytania uwrażliwia i kształtuje sumienie, np. odnośnie piątego przykazania: Kiedy i jak narażałam życie i zdrowie swoje i bliźniego (zabawy na ulicy, bójki, nieostrożność, palenie papierosów, picie alkoholu, niemądre kawały…)? Kiedy ktoś musiał przeze mnie cierpieć? Czy nie dręczyłam zwierząt? Spowiedź i poprzedzający ją rachunek sumienia, to dla wielu osób trudne doświadczenie, warto zadbać, by formować tak swoje, jak i dziecka sumienie.  Polecam!

„Boże Drogowskazy”
Autor: Brat Tadeusz Ruciński
Ilustracje: Renata Krześniak
PROMIC, 2011

Zostaw Komentarz