Czytanie z dwulatkiem

Najmłodszy ma dwa lata. Żyje w naszym dużym, siedmioosobowym stadzie i jest najmłodszy. Czasem łapię się na tym, że zapominam, że on ma dopiero dwa lata. Skazany jest na słuchanie książeczek dla starszych dzieci. Z drugiej strony, posiadanie czterech czytających sióstr oznacza zwiększoną ilość osobników, które chętnie Najmłodszemu poczytają. Takie są plusy życia w rodzinie wielodzietnej.

Wieczorami Najmłodszy słucha najczęściej Opowieści z Narnii. Właśnie po raz kolejny czytamy całą serię od początku. Ja i mąż najbardziej lubimy czytać mu krótkie wierszyki, rymowanki, klasyki Juliana Tuwima, Jana Brzechwy, ale też bardziej współczesne wesołe wierszyki Doroty Gellner. Starsze siostry najchętniej „czytają” z nim picturebooki i chyba właśnie literaturę obrazkową Najmłodszy lubi najbardziej. Rozkłada książeczki i bez końca je przegląda, za każdym razem jego uwagę przyciąga inny fragment ilustracji. Bardzo lubi Miasteczko Mamoko, oraz serię książek o wspaniałej ulicy Czereśniowej, np. Noc na ulicy Czereśniowej, Lato na ulicy Czereśniowej i pozostałe.

dwulatek1

Najmłodszy jest fanem motoryzacji. Najstarsza lat piętnaście, która czasami opiekuje się młodszym bratem, odkryła, że wystarczy Najmłodszemu zaproponować oglądanie książeczek z koparkami, wywrotkami i innymi autami, by zmiękczyć jego serce i zażegnać ewentualna awanturę, czy rozwiać zły nastrój.

dwulatek2

Z waszych wypowiedzi wnioskuję, że wśród dwulatków popularne są między innymi: seria o Babo i Lalo (Zakamarki) i Kicia Kocia (Media Rodzina), muszę koniecznie przetestować na Najmłodszym!

Jedno jest pewne – dzieciom od najmłodszych lat trzeba CZYTAĆ, CZYTAĆ, CZYTAĆ! I jeszcze coś – musimy im również pokazać, że i MY CZYTAMY. Niech nasze dzieci widzą, jak CZYTAMY SOBIE, literaturę dla dorosłych. Niech to czytanie im towarzyszy, wyrosną wtedy na wrażliwych, mądrych, empatycznych ludzi. Coś o tym wiem, jestem wszak matką piątki czytelników!

Najmłodszy poleca: wiersze Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Doroty Gellner, książeczki obrazkowe serię Mamoko, wszystkie części Ulicy Czereśniowej, a także oryginalne książki Erica Carle oraz Prosiaczek i pojazdy Olgi Woldańskiej – Płocińskiej.

Zostaw Komentarz