Książki o meandrach ludzkich historii

wpis w: Mama pisze, Raczej na poważnie | 0

Mamaczyta czyta nałogowo. Mamaczyta ma ponad 1700 książek w domowej biblioteczce i sporo na czytniku. Mamaczytowy dom jest zaczytany. Mamaczytowa rodzina ma piękną historię, sporo zawijasów i meandrów. Stworzyliśmy nasze rodzinne sięgająca kilku pokoleń wstecz drzewo genealogiczne. Lubimy rodzinnie książki historyczne. Jesteśmy jednak wybredni. Nie lubimy biało-czarnych opowieści, nie chcemy historii upolitycznionej. W mamaczytowym domu czyta się dużo i dużo dyskutuje. Staramy się nie szufladkować ludzi, dzielić na tych tylko dobrych i tych tylko złych.

Rozmawialiśmy niedawno z Najstarszą o dziadku z Wehrmachtu. Trafiła w nasze ręce ciekawa książka, Wasserpolacken. Relacja Polaka w służbie Wehrmachtu Joachima Cerafickiego (recenzja na blogu). Świat, pomimo tego, co opowiada wielu polityków, nie jest biało-czarny.

Opowiadanie o historii, pokazywanie jej meandrów, ciekawych ludzi, ich historii życia może być bardzo inspirujące. Musi być jednak również przystępnie pokazane, młody czytelnik jest wybredny, książka historyczna nie może go odstraszyć przydługim wstępem, czy monotonnym stylem. Opowieść powinna czytelnika zainteresować, skłonić do refleksji.

Właśnie dlatego osiem miesięcy temu Mamaczyta postanowiła założyć wydawnictwo. Pomysł trochę szalony, wszak wszyscy wszem i wobec narzekają na spadek czytelnictwa w Polsce. Mamaczyta pomyślała jednak, że jej Wydawnictwo Meandry będzie wydawało książki mądre i ciekawie, bez zbędnego nadęcia i zadufania, opowiadało o historii tak świata, jak i ludzi, często tych z „drugiego planu”, nieznanych.

meandry-meandry

I tak, krok po kroku, powolutku, Mamaczyta wydaje książki. Za nami premiera książki Powstanie Warszawskie. Pierwsze dni. Interaktywna przygoda z historią, przed nami przepiękna opowieść o pewnym dzikim chłopcu –  Dziki chłopiec. Prawdziwe życie dzikusa z Aveyron a na początku grudnia dwie kolejne interaktywne książeczki historyczne – Średniowiecze i Złote czasy piratów.

 

Wydawanie książek, to wspaniałe zajęcie. Polecamy się Waszej uwadze.

 

Zostaw Komentarz