Agata z Placu Słonecznego powraca!

Muszę szczerze przyznać, że czekałam na drugi tom przygód niesamowitej niani Agaty i jej pięciorga podopiecznych z wielką niecierpliwością. Przeczytaliśmy rodzinnie Agatę z Placu Słonecznego. Przybycie Agaty i Agata nas zaczarowała. Niedawno sami szukaliśmy niani i w związku z tym odbyliśmy całą masę narad i żywiołowych, rodzinnych dyskusji nad tym jaka ta idealna niania powinna być. Dzieci za wzór przedstawiały właśnie Agatę z Placu Słonecznego, cytując Ewę Karwan-Jastrzębską: Agata to niania, która wie więcej niż inni dorośli. Nie wiadomo, skąd przybyła, ale zwiedziła chyba cały świat. Radzi sobie świetnie ze swoimi podopiecznymi i jest najbardziej tajemniczą dziewczyną na świecie.

W drugim tomie opowieści ta niesamowita, tajemnicza niania wciąż opiekuje się piątką rodzeństwa podczas nieobecności ich rodziców. Niestety badania etnograficzne się przedłużają, naukowcy muszą pozostać dłużej w Papui-Nowej Gwinei. Tak więc dom przy Fortecznej wraz ze wszystkimi mieszkańcami pozostaje pod opieką Agaty.

[selkar id=298960]Nadchodzi jesień, drzewa w okolicy placu Słonecznego mienią się kolorowymi liśćmi. Bliźniaki Matylda i Piotruś, oraz Nieznośne Trojaczki – Adelajda, Antoni i Albert pod czujnym okiem Agaty witają nową porę roku. Wyjmują ze schowków kalosze i kurtki przeciwdeszczowe. Zabierają się za grabienie liści na podwórku. Niania opowiada im o duchach liści, które wracają do drzew, aby narodzić się wiosną w postaci nowych, zielonych pączków. Przygoda się zaczyna.

Tym razem akcja powieści wykroczy poza mury domu przy Fortecznej. Rodzeństwo pozna tajemnicę drzewa z placu Słonecznego, bliźniaki będą nocą śledziły Agatę i Adama, Piotruś spotka nawet Piotrusia Pana i odwiedzi Nibylandię, a Nieznośne Trojaczki zagubią się w krainie śniegu. W finale spotkamy się z bohaterem pierwszego tomu opowieści o Agacie, stworkiem Manu, mieszkańcem podziemnej krainy. To właśnie jemu pomogła Matylda, która podobnie jak jej prababka, opisała świat Manu, sprawiła, że jego mieszkańcy ponownie wrócili do swojej krainy. Matylda ponownie ulepiła ze słów Krainę Jezior, a złego Unama, który więził jej mieszkańców wygnała.

 

 

Ewa Karwan-Jastrzębska za sprawą Agaty wciąż czaruje czytelnika. Ze smutkiem dotarłam do końca powieści. Takiego świata, w którym jest Agata nie chce się opuszczać. Szczególnie, że czytelnika uwodzą również piękne ilustracje Anny Pol. Otwarta forma zakończenia pozwala mieć nadzieje, że czeka nas kontynuacja.

Agata z Placu Słonecznego. Agata i ktoś jeszcze.
Autor: Ewa Karwan – Jastrzębska
Ilustracje: Anna Pol
Wydawnictwo Marginesy, 2013

Zostaw Komentarz