Wspaniały świat ginących zwierząt

zwierzęta1Moje córki, jak wiele dzieci w ich wieku, fascynują się światem roślin i zwierząt a ich ulubione i właściwie jedyne oglądane kanały telewizyjne, to Animal Planet i National Geographic Wild. Wczoraj usłyszały o sobotniej akcji WWF Godzina dla Ziemi i zapowiedziały uczestnictwo. Tak więc u nas w domu w sobotę o godzinie 20.30 zgasną światła. Rozpalimy w kominku, zapalimy świece, będzie rodzinnie i nastrojowo.

Te ekologiczne dyskusje z dziećmi przypomniały mi o wspaniałej książce, którą mamy w naszym księgozbiorze, a której jeszcze nie opisałam. „Ginący świat zwierząt”, to książka niezwykła, zawierająca przepiękne zdjęcia i (niestety) dramatyczne informacje.

Ponad 16 000 gatunków zwierząt znajdujących się na Czerwonej Liście Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody i Jej Zasobów jest zagrożonych wyginięciem. Autorzy przedstawiają kategorie zagrożeń gatunków zwierząt, opisują główne przyczyny takiego stanu rzeczy i przedstawiają kontynent, po kontynencie zagrożone wyginięciem gatunki. Książka jest świetna merytorycznie. Opisy są zwarte i ciekawe a zdjęcia po prostu powalające. Często ten album przeglądamy i podziwiamy pomysłowość Stwórcy.

Tak, wiem można się załamać i rozpłakać nad złym wpływem działalności człowieka na środowisko i znikającymi z naszej planety kolejnymi gatunkami zwierząt. Nas jednak takie przygnębienie nigdy nie dopadło. Staramy się robić dla Ziemi to, co możemy i na co mamy wpływ, segregujemy śmieci i gasimy niepotrzebne światło, do sklepów wybieramy się z własnymi torbami. Wpisuję „Ginący świat zwierząt” na listę ‘must have’ miłośników przyrody.

„Ginący świat zwierząt”
Autorzy: Gianfranco Bologna, Paolo Casale, Gianluca Catullo, Francesca Conti, Claudia De Rosa, Lavinia Fochesato, Ilaria Guj, Edoardo Isnenghi, Massimiliano Rocco
Tłumaczenie i konsultacja naukowa: Marcin Brzeziński

Wydawnictwo Arkady, 2009

Zostaw Komentarz