Ilustrowany inwentarz drzew

las1Jestem zdania, że jesień trzeba po prostu przetrwać. To piękna, kolorowa, malownicza pora roku. Niemniej jednak bywa kapryśna, mglista, szara, deszczowa i ponura, a nad morzem dodatkowo bywa bardzo wietrzna. Należy więc wykorzystać wszystkie słoneczne jesienne dni, by kumulować dobrą energię. Carpe diem, chwytamy właśnie takie chwile i ruszamy na spacer. Zbieramy kolorowe liście, żołędzie, kasztany, patyki i kamienie. Potem w domu, przy soku z cytryny z miodem i imbirem – nasz domowy przepis na odporność – tworzymy zielniki i przerabiamy kasztany i żołędzie na leśne stworki. W tym roku w rozpoznawaniu liści i nazywaniu drzew posiłkujemy się przepięknym „Ilustrowanym inwentarzem drzew.”

Ta niesamowita książka wydana przez Zakamarki zawiera opisy 57 drzew i krzewów z różnych stron świata. My zachwyciliśmy się rysunkami, które na potrzeby tej książki wykonała Emmanuelle Tchoukriel. Ryciny naukowe, te tworzone jeszcze w czasach, gdy nie znano aparatów fotograficznych, zawsze mnie fascynowały. Widzę oczami wyobraźni przedzierających się przez Amazonkę przyrodników zaopatrzonych w notesy, rapidografy, pędzelki, tusze i akwarele, niezbędne do przedstawienia odkrywanych gatunków roślin i zwierząt. Dziś albumy zawierające opisy fauny i flory są z reguły ilustrowane przepięknymi zdjęciami. Przeglądając jednak ryciny Emmanuelle Tchoukriel nie sposób się nimi nie zachwycić. Książka poza ilustracjami zawiera opisy przedstawianych gatunków drzew i krzewów. Podawane są nazwy polskie i łacińskie, wymiary, długość życia, miejsce w którym dany gatunek rośnie, a czasami zwierzęta, które w okolicy danego drzewa lub krzewu zamieszkują.

W inwentarzu jest sporo drzew, które można znaleźć w naszych polskich lasach i parkach, np. brzoza, buk, dąb szypułkowy, jabłoń domowa, czy świerk pospolity. Moje córki wyszukały również takie drzewa i krzewy, które niestety w Polsce nie rosną. Bardzo chciałyby zobaczyć rosnącego w naturze baobaba, sekwoję wiecznie zieloną, czy mangrowca czerwonego. Na pocieszenie wybrałyśmy się do Parku Oliwskiego. To jedno z naszych ukochanych miejsc w Trójmieście. Nasadzono tu sporo niezwykłych, niewystępujących naturalnie w Polsce, drzew i krzewów. Dziewczyny odnalazły tulipanowca amerykańskiego, który ma przepiękne liście i się nim autentycznie zachwyciły. Polecam lekturę tej książki i jesienny spacer wśród kolorowych drzew i krzewów.

„Ilustrowany inwentarz drzew”
Autor: Virginie Aladjidi, Emmanuelle Tchoukriel
Przekład i opracowanie: Magdalena Kamińska – Maurugeon, Katarzyna Skalska
ZAKAMARKI, 015

Zostaw Komentarz