Kroniki Archeo – książka na wakacje

Zaczynam powoli kompletować książki na wakacje. Na razie to proces przebiegający w głowie i na kartce w notesie. Wakacje dzieci, brak szkoły, przedszkola i zajęć pozalekcyjnych, będzie więcej czasu na czytanie. Co takiego charakteryzuje książkę na urlop, wakacje? Znaczna część moich wakacyjnych wspomnień z okresu dzieciństwa, to radosne zaczytanie, możliwość czytania ‘do woli’, bez limitu czasu, bez pośpiechu tak charakterystycznego dla dziesięciu miesięcy roku szkolnego. Patrzę zazdrosnym okiem na moje córki, które w weekend, gdy mają więcej czasu, z przyjemnością zaczytują się w swoich ukochanych książkach. Im dłuższy dzień, cieplej i sympatyczniej na dworze, tym więcej czasu spędzają na dworze wspinając się na drzewa i jeżdżąc na wyprawy rowerowe, ale również mają odpowiednio więcej odpoczynku z nosem w lekturze. Pożyczyłam od Najstarszej serię autorstwa Agnieszki Stelmaszyk  pod tytułem Kroniki Archeo. Czy taka archeologiczno-detektywistyczna powieść, to książka na wakacje?

Jak dotąd Klara zakupiła sześć tomów serii: Tajemnica klejnotu Nefertiti, Skarb Atlantów, Sekret Wielkiego Mistrza, Klątwa złotego smoka, Zagadka Diamentowej Doliny, Zagubiony klucz do Asgardu. Wydawca obiecuje w recenzji przygodę, odkrycie i zagadkę- brzmi zachęcająco. Zaczynam czytać i przyznaję, że i mnie wciągnęła ta opowieść o perypetiach rodzeństwa Ostrowskich.

Ania i Bartek w każdej z części serii przeżywają mnóstwo przygód. Dzięki rodzicom archeologom bardzo dużo podróżują zwiedzając świat a dzięki własnej ciekawości, dociekliwości, czasem nawet wścibstwu, a często odwadze i wytrwałości rozwiązują zagadki detektywistyczne. Razem z nimi podróżuję przez Kair, greckie wyspy, zamki krzyżackie w Polsce, tropem ninja podążam aż do odległej Japonii, rozbijam się wraz z nimi  ich małym samolotem w australijskim buszu, a w ostatnim jak dotąd tomie wędrujemy śladami wikingów. Chyba każdy marzy o takich przygodach i takich wyprawach!

Mnie podoba się ta seria z jeszcze jednego, takiego może bardziej belferskiego powodu: wydanie jest bardzo ciekawe, różnorodne pod względem graficznym. Dodatkowym atutem są objaśnienia pojęć, wydarzeń historycznych, miejsc, terminów naukowych, gatunków zwierząt i roślin, a także notki biograficzne wybitnych postaci wspominanych w książce (np. Karol Robert Darwin, Edmund Strzelecki, Howard Carter) zamieszczone na marginesach. Tak więc połączono tu warstwę przygodową z możliwością poszerzenia wiedzy. Świetnie się czyta. Dopisałabym do mojej listy na wakacje, ale ja już przeczytałam. Bardzo polecam.

Kroniki Archeo: Tajemnica klejnotu Nefertiti, Skarb Atlantów, Sekret Wielkiego Mistrza, Klątwa złotego smoka, Zagadka Diamentowej Doliny, Zaginiony klucz do Asgardu.

Autor: Agnieszka Stelmaszyk
Ilustracje: Jacek Pasternak
Wydawnictwo Zielona Sowa, 2013

Zostaw Komentarz