Ulica Czereśniowa

wpis w: Piękne ilustracje | 2

Biję się z myślami – chcę napisać o książce, w której nie ma ani jednej linijki tekstu. Co powie na to Gosia? A inni? Pytam o opinię pięcioletnią Hannę – właścicielkę problematycznej książki: „Oczywiście mamo, że to książka! Przecież ja ją czytam.” Fakt, Hanna ją czyta i to za każdym razem inaczej. „Lato na ulicy Czereśniowej” Rotraut Susanne Berner, to książka złożona z samych rysunków.

W książce występuje grupa ludzi, mieszkańców ulicy Czereśniowej, których historię poznajemy w miarę oglądania-czytania. Jeżeli zdecydujemy się podążać za panem Jackiem, to na pierwszej stronie zobaczymy, jak nalewa paliwo do swojego skutera i [selkar id=49445] przygotowuje się do podróży. Na kolejnej widzimy jak przejeżdża przez miasteczko, mija dworzec i ratusz. Wstępuje do sklepu, kupuje śmieszny kapelusik, który na końcu opowieści wręcza Kasi podczas jej przyjęcia urodzinowego zorganizowanego w parku.

W ten sam sposób można śledzić przygody Amira, polowanie kota Feliksa na myszy, harce psa Psikusa, wycieczkę dzieci z przedszkola na pchli targ i inne.

My polubiłyśmy rysunkową opowieść o mieszkańcach ulicy Czereśniowej za jej nieograniczoność interpretacji. Za każdym razem wymyślamy inne przygody bohaterów i ich losy. Co ważne dla takiego zróżnicowanego wiekowo grona jak nasze – od niemal dwulatki, poprzez pięciolatkę, siedmiolatkę, do jedenastolatki – wymyślanie opowieści o Amirze, Agacie, Kasi, Magdzie, Jacku, Joachimie, Ellen, Halinie, Marcie i innych, nigdy się nie nudzi i nigdy się nie kończy.

Starszym można zaproponować proste opowiadanie skonstruowane w języku obcym. Polecam serdecznie dla odetchnięcia po długich lekturach!

Lato na Ulicy Czereśniowej
Autor: Rotraut Susanne Berner
Wydawnictwo Dwie Siostry, 2012

2 Odpowiedzi

  1. Mamy książeczkę z tej serii ale „Zima na ul. Czereśniowej”. Sama ostatnio pisałam o niej opinię http://lulankowo.pl/zima-na-ulicy-czeresniowej/ Zastanawiam się właśnie czy warto kupić też Lato 🙂 Synek uwielbia tą książkę tylko byłam ciekawa czy ilustracje sie różnią czy to cały czas są przedstawione te same miejsca. Z tych zdjęć wynika że chyba miejsca są te same, ale zupełnie inaczej wszystko wygląda. Chyba zdecyduje sięna zakup 🙂

Zostaw Komentarz