Mistrz. Spotkanie z Witoldem Lutosławskim

mistrz1Po raz kolejny powtórzę – bardzo się cieszę, że Anna Czerwińska – Rydel przybliża swoim młodym czytelnikom postacie wybitnych Polaków. Po opowieści o Januszu Korczaku, rodzinie Wedlów, Marie Curie- Skłodowskiej, Janie Heweliuszu i Henryku Wieniawskim, przyszła kolej na spotkanie z Witoldem Lutosławskim. Sięgam po książkę wraz z córkami – uczennicami szkoły muzycznej.

„Mistrz. Spotkanie z Witoldem Lutosławskim”, to nie tyle biografia tego wybitnego kompozytora, ale opowieść o spotkaniu dziecka – ośmioletniej Ani i mistrza Lutosławskiego i ich rozmowie. Słyszeliście kiedykolwiek muzykę pana Lutosławskiego? Dla mnie, to bardzo wymagające utwory. Trudno mi ich dosłuchać do końca. Małej Ani utwory Witolda Lutosławskiego usłyszane w filharmonii również się nie podobają. Mistrz podczas rozmowy to szybko odgaduje i pięknie opowiada o swojej muzyce. Gra swoje utwory pisane z myślą o dzieciach i stara się tłumaczyć założenia muzyki komponowanej dla dorosłych, wytrawnych słuchaczy.

To bardzo piękna opowieść o muzyce i twórcy. Muszę jeszcze wspomnieć o niezwykłym opracowaniu graficznym tej książki. Świetnie współgra z nowoczesną, odmienną od klasycznej, muzyką Witolda Lutosławskiego. Polecam.

„Mistrz. Spotkanie z Witoldem Lutosławskim”
Autorzy: Anna Czerwińska – Rydel, Paweł Rydel
Opracowanie graficzne: Acapulco Studio
Muchomor, 2013

Zostaw Komentarz