O modlitwie dla dzieci … i nie tylko.

Moja córka przygotowuje się do Pierwszej Komunii. Cóż, mamy już chrzest bojowy za sobą, Najstarsza, dziś nastolatka, przetarła szlaki, ale dziewczyny mają różne charaktery i przygotowują się do tego sakramentu inaczej. Rozmawiamy więc częściej o kwestiach, które przewijają się na lekcjach religii – sumienie, dobro, zło, modlitwa, przykazania, zbawienie itp. Takie rozmowy, to dla nas rodziców wyzwanie, sami musimy mieć te tematy przemyślane, by o nich rozmawiać. A nasza niespełna ośmioletnia córka jest bardzo dociekliwa.

Czasami udaje mi się znaleźć książki, które nam w tych rozmowach pomagają. Modlitwy na dobranoc, to zebrane przez Sophie Piper i pięknie zilustrowane przez Mique Moriuchi modlitwy, błogosławieństwa, i fragmenty psalmów. Dla nas dzięki pięknu ukrytemu w prostocie stały się dobrą odskocznią od rutyny. Można nad nimi filozofować. Można dyskutować.Kiedy więc czytamy: Boże, oto moja wieczorna modlitwa: Naucz mnie uważać na to, co mówię. Zachowaj mnie od chęci czynienia zła. Uchroń mnie od wszelkiego niebezpieczeństwa czy Wstaję cicho o poranku i spoglądam w niebo. Widzę, jak światło słoneczne rozprasza ciemności. Przede mną nowy dzień świeży i czysty jak łza. Proszę Boga, by mnie prowadził we wszystkim, co mam do zrobienia, to łatwiej nam się modlić, czy po prostu porozmawiać o tym co planujemy lub tym, co w danym dniu się wydarzyło.

Polecam jako urozmaicenie w przerwie pomiędzy wkuwaniem Dziesięciu Przykazań Bożych a uczeniem się Głównych Prawd Wiary.

Modlitwy na dobranoc
Autor: Sophie Piper
Ilustracje: Mique Moriuchi
Tłumaczenie: Barbara Żak
Wydawnictwo WAM, 2009

Zostaw Komentarz