Opowieść o Ptaku Szczęścia

ptak1Czym jest szczęście? Czy dostrzegamy je w naszym życiu? Czy jestem szczęśliwa? Czy dzielę się moim szczęściem? Czy boję się je utracić?  To tylko kilka z pytań, które do mnie wróciły po przeczytaniu niewielkiej, trochę niepozornej, przepięknie ilustrowanej książki „Opowieść o Ptaku Szczęścia” Petera Fedor – Freybergha  z cudnie malarskimi ilustracjami Veronici Leo. 

Jest to opowieść o pewnej krainie i zamieszkujących ją ludziach, którzy przez wiele lat żyli zgodnie i dostatnio – „Wszyscy byli szczęśliwi i pogodni. Nie było tu granic ani płotów. Nie było zawiści i nienawiści. A nad wszystkim i nad wszystkimi czuwał ptak. Ptak Szczęścia.” Coś się jednak w pewnym momencie zmieniło, w ludzkie serca zaczęła wkradać się obawa, że Ptak Szczęścia któregoś dnia ich opuści – „Co jednak będzie, kiedy pewnego dnia nas opuści? Przecież wtedy opuści nas i szczęście. Zadbajmy zatem o to, by szczęście zostało z nami na zawsze. Zamknijmy Ptaka Szczęścia w klatce.”

Ale czy szczęście można uwięzić? – „Kiedy zamknęli ptaka w klatce i pozbawili go wolności, również oni przestali być wolni. Wtedy bowiem razem z ptakiem uwięzili w klatce i swe serca. Wraz z tym skończyło się ich szczęście.” Czy szczęście nam się „należy”? Czy powinniśmy o nie walczyć? Czy o szczęście można walczyć? Czy moje szczęście jest szczęściem drugiego człowieka?

Średnia duma i po chwili stwierdza: – Gdybym zjadała sama całą czekoladę, to bym była bardzo szczęśliwa, ale moim siostrom byłoby smutno. Czytamy więc dalej opowieść o Ptaku Szczęścia – „Szczęścia nie można uwięzić, jak to zrobili ludzie w tej opowieści, bo umrze, a serca nasze zostaną puste. Szczęściem trzeba dzielić się z innymi.” Zamyślamy się, moje córki i ja.

Warto sięgnąć po „Opowieść o Ptaku Szczęścia”, bo to piękna opowieść o sprawach ważnych opowiedziana w przystępny dla dzieci sposób. Skandynawski duet – szwedzki pisarz i fińsko-szwedzka ilustratorka, zaproponowali młodemu czytelnikowi pochylenie się nad istotnym życiowym pytaniem o szczęście.

„Opowieść o Ptaku Szczęścia”
Autor: Peter Fedor-Freybergh
Ilustracje: Veronica Leo
Tłumaczenie: Emilia Lichtenberg-Kokoszka
Wydawnictwo „Impuls”, 2014

Zostaw Komentarz