O pająkach dla przedszkolaków

pająki1Najmłodsza to bardzo wybredny czytelnik. Ma trzy lata i dokładnie wie co lubi, a czego nie chce absolutnie ani oglądać, ani posłuchać. Literatura musi ją uwieść, zakotwiczyć w książce. Do tego niezbędny jest niebanalny tekst i ciekawe ilustracje. Dziś zaprezentuję Wam ostatnie odkrycie Najmłodszej – „Opowiem ci mamo co robią pająki” Marcina Brykczyńskiego z rysunkami Daniela de Latour.

Jak sugeruje tytuł, książka opowiada o pająkach, szczególnie o pająku Kleofasie, który wybiera się w świat, a także o mrówkach, karaluchach, jelonkach rogaczach, żukach gnojarzach, molach, trzmielach itp. Nie jest to jednak książka przyrodnicza dla przedszkolaków. To po prostu wierszowana opowieść o małych, raczej przez nas nielubianych zwierzętach, które nas otaczają.

 

Poza przygodami Kleofasa, trzmiela, czy żuczka gnojarza, książka została wzbogacona o zagadki i łamigłówki, które można rozwiązać wspólnie z dzieckiem. Najmłodszej bardzo się taki układ książki spodobał. Poza śledzeniem tekstu, może rozwiązywać zagadki. Książka jest świetnie zilustrowana.

Przeglądając ją można śmiało tworzyć własne opowieści o wypełniających kolejne strony pająkach i owadach. Może być to również dobra propozycja dla tych dzieci, które nie lubią, czy wręcz boją się pająków. Historia pająka Kleofasa zachęca do oswojenia się z tymi zamieszkującymi nasze ogródki, łąki, domy i mieszkania zwierzętami. Polecam!

„Opowiem ci mamo co robią pająki”
Autor: Marcin Brykczyński
Ilustracje: Daniel De Latour
Nasza Księgarnia, 2014

Zostaw Komentarz