Piękny, słowiański „Brat”

brat1Obserwuję ostatnio jak dużym zainteresowaniem cieszy się literatura z pogranicza mitologii i fantasy. Autorzy sięgają jednak głównie po bohaterów mitologii greckiej lub skandynawskiej. Dlatego tak bardzo ucieszyłam się czytając „Brata” Emilii Kiereś, opowieść czerpiącą z mitologii słowiańskiej, nawiązującej do baśni ludowej, w której przenika się świat realny i ten nierealny w postaci wodnika, rusałek, bożąt (domowych duszków), ducha leśnego, wiedźmy i mówiących zwierząt.

Nie jest to jednak błaha opowiastka o przygodach słowiańskich herosów w baśniowym świecie naszych przodków. To opowieść o braciach, którzy wskutek niefrasobliwego zachowania podczas niepotrzebnego polowania zmieniają swoje losy. Wir poddaje się fałszywemu osądowi rzeczywistości, zalewa go zazdrość i popędliwość, i postanawia opuścić żyjącą w głębi boru rodzinę. Mir, który jest tym spokojniejszym z braci, nie pozostawia brata swemu losowi. Rusza za nim. Chce go ratować. Jest przekonany, że ich losy są na zawsze połączone. Nad tymi wydarzeniami, przygodami braci bliźniaków, snuje się gdzieś pomiędzy wersami, inna opowieść, również o braciach i braterskiej miłości. Dotyka ona rodzinnych historii Wira i Mira i jest przyczyną pustelniczego życia ich rodziców. Jedna opowieść przenika drugą. Splatają się w finale.

„Brat”, to napisana przepięknym językiem baśń o sile lojalności i miłości, a także o odwadze i sumieniu, które wbrew zaklętemu losowi, powoduje, że stare rany, dawne krzywdy, mogą się zabliźnić.

Dodam jeszcze, że książka została pięknie zilustrowana i bardzo starannie wydana. Emilię Kiereś zapisujemy w naszym mamaczytowym notesie ulubionych twórców. Jej debiut – „Srebrny dzwoneczek” i „Brat” niezwykle nas zauroczyły.  Bardzo gorąco polecam!

„Brat”
Autor: Emilia Kiereś
Ilustracje: Bartłomiej Kiereś
Akapit Press, 2011

Zostaw Komentarz