Pies (ponownie) o „psiej” literaturze

Witam ponownie, z przyjemnością i merdaniem ogonka podzielę się z państwem moimi przemyśleniami na temat ludzkiej literatury o psach. Przeglądnąłem ostatnio domową biblioteczkę i znalazłem trzy godne polecenia pozycje. A więc po pierwsze z całego mojego psiego serca polecam Nowe przygody grzecznego psa autorstwa KatarzynyTerechowicz i Wojciecha Cesarza. Idealnie odczytują nasze psie [selkar id=108822]przemyślenia i zwyczaje. Winter dzielnie znosi drugiego czworonoga w domu – Rudego, stacza codzienną walkę charakterów z Henrykiem, wciąż nie reaguje na komendę „stój”, marzy mu się bycie Spiderpsem – latającym psem do zadań specjalnych, uwielbia kąpiele, spowodował wielokilometrowy korek na drodze, no i najważniejsze – Winter się zakochał!

Następna polecana przeze mnie książka, to literatura skandynawska, tak lubiana przez moją panią, Groszka. Piesek, który chciał mieć dziewczynkę Sari Peltoniemi. Moja pani zachwyca się ilustracjami Liisy Kallio, a mnie podoba się pomysł na książkę, oto kundelka Groszka marzy o ludziątku! W końcu udaje jej się przekonać mamę i tatę i ci zabierają do budy małą dziewczynkę, którą Groszka nazywa Dominiką. Potem okazuje się, że dziewczynka ma własne zdanie, nie lubi psiej karmy i na dodatek się gubi. Tak to już z ludźmi jest, są zupełnie nieprzewidywalni i inni od psów.

[selkar id=48473]Ale najlepsze jest, moim zdaniem, na końcu książki, czyli dodatek Tuuli Pudelskiej – Jak wytresować człowieka. Poradnik dla psów. Polecam i uwielbiam. A oto kilka cytatów: Jeśli masz zamiar zabrać się do tresury człowieka, musisz pamiętać, że różni się on od psa. Człowiek nie może nic na to poradzić, dlatego należy mu wybaczyć. (…) człowiek nie ma właściwie zmysłu węchu, również jego słuch pozostawia wiele do życzenia. Podczas wyprowadzania człowieka na spacer najlepiej wziąć na siebie całą odpowiedzialność za wszystko, co się dzieje naokoło, ponieważ człowiek właściwie niczego nie widzi.(…)Najważniejszą kwestią wychowawczą jest oczywiście jedzenie. Należy starać się w taki sposób wytresować człowieka, żeby karmił psa możliwie jak najczęściej.(…) Człowiek może wyjść z domu bez psa, pod warunkiem że nie robi tego zbyt często.(…) Człowiek i pies doskonale do siebie pasują. Po prostu… Jeżeli macie psa, to koniecznie czytajcie mu wieczorem do snu ten poradnik, będzie szczęśliwy.

[selkar id=207170]Na koniec polecam coś dla młodszych czytelników, psie wierszyki Ryszarda Marka Grońskiego zebrane w tomiku Po co właściwie trzymać psa? Tytuł jak dla mnie kontrowersyjny, bo to przecież oczywiste, że wspaniale mieć psa. Piękne, śmieszne wierszyki o psach i ludziach – Dobrze mieć psa, co drzemie obok. Pies to kawał jest natury, który zamieszkał razem z tobą – pisze autor. To takie wierszyki pisane z psiej perspektywy. Co czuje pies w kagańcu, na smyczy albo widząc tabliczkę – UWAGA! ZŁY PIES ? Polecam, lablador Lupus.

 

Nowe przygody grzecznego psa
Autorzy: Wojciech Cesarz, Katarzyna Terechowicz
Ilustracje: Joanna Rusinek
Wydawnictwo Literatura, 2012

Groszka. Piesek, który chciał mieć dziewczynkę
Autor: Sari Peltoniemi
Tłumaczenie: Iwona Kosmowska
Ilustracje: Liisa Kallio
Wydawnictwo W.A.B., 2010

Po co właściwie trzymać psa?
Autor: Ryszard Marek Groński
Ilustracje: Aleksandra Szarzała
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2007

 

Zostaw Komentarz