Pionierzy czyli poczet niewiarygodnie pracowitych Polaków

pionierzy2Na pewno znacie powiedzenie „Cudze chwalicie, swego nie znacie”. Ja staram się również o nim pamiętać. Przyznam jednak, że stosunkowo rzadko opowiadam moim dzieciom o sławnych polskich naukowcach, badaczach, inżynierach, odkrywcach. W tych moich opowieściach więcej jest  bohaterskich żołnierzy, niż ambitnych wynalazców.  Oczywiście, chwała bohaterom, ale myślę sobie, że bardzo ważne jest, by przeglądnąć karty historii ojczyzny pod kątem wybitnych Polaków – pionierów, tych którzy dokonali spektakularnych odkryć, czy  przełomów, ludzi sukcesu. Pomocna w tym odkrywaniu będzie książka „Pionierzy czyli poczet niewiarygodnie pracowitych Polaków” wydana przez Wydawnictwo Dwie Siostry.  

To oryginalnie ilustrowany przewodnik przybliżający sylwetki pionierów o polskim rodowodzie, historie ludzi, którzy odważyli się zaryzykować, wskazać nowy kierunek, zrobić coś więcej niż inni. I tak przeglądam z córkami opowieści o Janie z Kolna, Stefanie Drzewieckim, Zygmuncie Wróblewskim, Helenie Rubinstein, Kazimierzu Prószyńskim, Kazimierzu Funku, Marii Czaplickiej, Janie Czochralskim, Kazimierzu Michałowskim, Jacku Karpińskim, Wandzie Rutkiewicz, Janie Heweliuszu, Marianie Rejewskim, Erneście Malinowskim … Znacie ich historie? Wiecie kim byli, co osiągnęli, z czym się zmagali? Na pewno? Kto z nich badał Syberię? A kto był konstruktorem łodzi podwodnej? A kto badał starożytny Egipt?

Fascynują mnie te opowieści, bo to historie ludzi, którzy z uporem dążyli do realizacji obranych celów. I tak Maria Czaplicka  żyjąca na przełomie XIX i XX wieku, by studiować i prowadzić swe badania imała się przeróżnych zajęć – była nauczycielką, sekretarką, damą do towarzystwa, pisarką. Och, nie istniały wtedy niestety programy stypendialne Erasmus, międzyuczelniane wymiany studentów, a kobiety na uniwersytetach wciąż były sensacją. Maria wszystko robiła po to, by znaleźć się na Syberii i prowadzić tam swoje badania. I tak przez ponad rok podróżowała po Syberii. Potem pracowała na uniwersytetach, w tym przez dwa lata jako jedyna kobieta w roli wykładowcy na Oksfordzie.

Wiedzieliście, że Kazimierz Żagleń, polski zakonnik mieszkający w Chicago, jako pierwszy opatentował kamizelkę kuloodporną. Nie miał wykształcenia technicznego, posłużył się intuicją i wyobraźnią!

Świetnie się czyta i przegląda „Pionierów.” Polecamy wszystkim mniejszym i większym patriotom oraz tym, którzy w siebie nie wierzą, choć miewają dobre pomysły. Ta książka, zawarte w niej życiorysy, jednoznacznie potwierdzają, że warto marzyć, dążyć do celu i wierzyć w siebie. Jednocześnie jednak historie osobiste bohaterów są przestrogą – nie zawsze sukces zawodowy oznacza powodzenie w życiu prywatnym i egzystencję w luksusie. Życie bywa przewrotne. Polecamy.

„Pionierzy czyli poczet niewiarygodnie pracowitych Polaków”
Autor: Marta Dzienkiewicz
Ilustracje: Joanna Rzezak, Piotr Karski
Wydawnictwo dwie Siostry, 2013

2 Odpowiedzi

  1. Zapraszam na konkurs, w którym do wygrania są książeczki z wydawnictwa Skrzat 🙂
    http://bajkowir.blogspot.com/2016/01/konkurs-z-wydawnictwem-skrzat.html

Zostaw Komentarz