Wierszyki rodzinne. Genealogia według Rusinków!

Muszę się przyznać, że „Wierszyki rodzinne” Michała Rusinka z przepięknymi ilustracjami jego siostry, Joanny Rusinek kupiłam „w ciemno”. Byłam pewna, że akurat nad tym zakupem nie muszę się zastanawiać i oczywiście się nie pomyliłam! Jestem przecież entuzjastką „Wierszyków domowych.”

Czy narysowaliście już własne drzewo genealogiczne? Pamiętacie imiona praprababć i prapradziadków? Jeżeli znacie dobrze wszystkie rodzinne gałązki i opowieści o przodkach, to gratuluję, jeżeli zaś nie, to zapraszam do uruchomienia wyobraźni. Wszystkich zaś zachęcam do przeczytania wierszyków pana Michała Rusinka, który skorzystał ze swojej wyobraźni i w nietuzinkowy sposób przedstawił swoją rodzinę.

 

Cóż, lekturę rozpoczynamy od wierszyka o pewnej człekokształtnej małpie, potem „Jaskiniowiec” (przy okazji upewniłam się, że w naszym genealogicznym drzewie też musieli być jaskiniowcy i to zdecydowanie ci bardzo twórczy plastycznie), następnie autor zapoznaje nas z plejadą wszelkich możliwych przodków od Egipcjan, poprzez woja, księżniczkę – „ Kiedy nie mogę w nocy zasnąć / i wciąż się wiercę jak wiertarka, / myślę, że jestem spokrewniony / z księżniczką. Tą od grochu ziarnka”, astronoma, marynarza, pianistkę – „Kiedy grała na fortepianie, / to płakali panowie i panie. / I płakano – by tak rzec – u góry, / bo jej gra przyciągała chmury; / choćby dzień skwarny był jakich mało, / kiedy grać zaczynała – wnet lało”, podróżnika, wróżkę, brydżystkę, taterniczkę – „Wiemy, skąd się biorą dzieci: / bocian nieopodal leci, / trzyma w dziobie dziecko w chuście / lub podkłada je w kapuście. / Ją podrzucił zaś na szlaku – / w plecaku” i wiele, wiele innych.

Moje dzieci od razu podchwyciły pomysł poety i zaczęły wymyślać opowieści o naszych przodkach. O wielu z nich nie miałam do tej pory pojęcia! Na pewno będą to historie i mrożące krew w żyłach, i rozśmieszające do bólu brzucha. Panie Michale, dziękujemy za spotkanie z poezją i inspirację.

Wierszyki rodzinne
Autor: Michał Rusinek
Ilustracje: Joanna Rusinek
Wydawnictwo Znak, 2013

Zostaw Komentarz