Wojna na Pięknym Brzegu. Wojny dorosłych – historie dzieci

brzeg5“Wojna na Pięknym Brzegu”, to kolejna opowieść o wojnie widzianej oczami dziecka z serii Wydawnictwa Literatura – „wojny dorosłych – historie dzieci.” Czytamy te opowieści rodzinnie. Im więcej ich czytamy, tym bardziej przekonujemy się, że takie wojenny historie są częścią wojennych wspomnień wielu polskich rodzin. My też takie mamy.

Taka jest właśnie opowieść Andrzeja Marka Grabowskiego o Krysi, jej rodzicach, siostrze Zosi, schorowanej babci, przyjaciółkach Marysi i Jadzi, kolegach, suczce Myszce, konspiracji, przedwojennym i wojennym Żoliborzu. To historia rodziny, w której tata major musi opuścić Polskę wraz z rządem i mama staje na głowie, by utrzymać i wyżywić dwie córki i teściową przez długie lata wojny. Jest to również opowieść o przyjaźniach i miłościach, wszak młodość ma swoje prawa nawet w czasie wojen. Bohaterowie książki nie podejmują heroicznych wyzwań, czy desperackich akcji. Starali się po prostu godnie przeżyć ten ciężki czas. To ta walka o godność tak bardzo mnie ujęła. Czternastoletnia Krysia wstępuje wraz z koleżankami do AK, jej siostra wychodzi za mąż, tata przebywa w oflagu jako jeniec. Czternastoletniej dziewczynce wydaje się, że jest dorosła. Jako łączniczka AK przewozi meldunki i broń ukryte w torbach z ziemniakami.

Patrzę na Najstarszą, która niedługo skończy trzynaście lat i myślę o tym, jak wojna niszczy dzieciństwo, ile odbiera beztroski, jak zmusza do dorastania, choć przecież młode łączniczki w czasie wolnym bawiły się na podwórku, przeżywały miłości i plotkowały. Ich życie miało podwójne oblicze. Przeglądamy z Najstarszą nasze rodzinne albumy. W naszej rodzinnej historii też były takie Krysie – młode dziewczyny łączniczki.

Cieszy mnie seria Wydawnictwa Literatura, bo to znakomita lekcja historii i patriotyzmu tak dla tych mniejszych i młodszych, jak i dla tych nieco większych i starszych.

Muszę jeszcze koniecznie wspomnieć o przepięknych ilustracjach, które do tej książki przygotowała pani Joanna Rusinek – mistrzostwo świata! Szkoda, że w książce nie ma ich więcej.

„Wojna na Pięknym Brzegu”
Autor: Andrzej Marek Grabowski
Ilustracje: Joanna Rusinek
Wydawnictwo Literatura, 2014

Zostaw Komentarz