Dobrzy i źli – czy tak można dzielić ludzi i świat?

Jakoś ostatnio często sięgam po książki dla dzieci poruszające temat wojny. Moje własne dzieci o wojnę pytają słysząc o wydarzeniach na Bliskim Wschodzie. Poza tym niedawno porządkowaliśmy biblioteczkę dziadka akowca i znaleźliśmy tam sporo literatury wojennej. Dziś wracam znowu do serii Muzeum Powstania Warszawskiego dla dzieci wydanej dzięki współpracy Muzeum Powstania Warszawskiego i Wydawnictwa Literatura. Zaklęcie na „w” Michała Rusinka z genialnymi ilustracjami Joanny Rusinek, to majstersztyk pięknego tekstu i cudnych ilustracji.

Opowieść ta powstała na podstawie autentycznej relacji mężczyzny, który w czasie wojny był małym chłopcem. Bohater początkowo nazywa wojnę zaklęciem złego czarnoksiężnika:  To słowo na „w” było chyba zaklęciem wymyślonym przez jakiegoś bardzo złego czarnoksiężnika. I miało okropną moc: kiedy się je wymawiało, patrząc na jakiś przedmiot – ten przedmiot przestawał być kolorowy! Drzewa (…) traciły jesienne kolory; z nieba (…) wyciekała cała niebieskość. Chłopiec podzielił otaczających go ludzi na dobrych, czyli Białych Panów i złych – Czarnych Panów. Angażuje się w pomoc Białym Panom, staje się członkiem Szarych Szeregów. Przez całą wojnę marzy o walce i przygodzie – jest po prostu wciąż dzieckiem, choć dzieckiem – żołnierzem.

Pod koniec wojny jego patrzenie na to straszne słowo na „w” się zmienia, nasz bohater dojrzewa. Tak mówi o wojnie: To nie jest zaklęcie, które wysysa ze świata kolory. Wojna, to zaklęcie, które powoduje, że przestajemy widzieć kolory. Widzimy tylko ludzi białych i czarnych, przyjaciół i wrogów, dobrych i złych. Nie interesuje nas, jacy są naprawdę. Nie chcemy z nimi rozmawiać. Nie widzimy, jak bardzo są do nas podobni. I przez to przegrywamy. Wojna jest przez to zawsze przegrana, dla obu stron.

Te cytowane przeze mnie słowa bardzo mnie poruszyły. Chciałabym żeby zostały dobrze zapamiętane przez moje dzieci. Świat i ludzie dookoła nie jest czarno – biały. Nie ma złych Arabów i dobrych Europejczyków, czy Amerykanów. Nie wszyscy zwolennicy PO są w porządku, a głosujący na PiS paskudni i odwrotnie. Świat jest bardziej skomplikowany. Warto szukać jego różnych odcieni.

 

 

Druga warstwa tej książki, to wspaniałe, malarskie ilustracje. Bardzo nas rodzinnie ujęły. Świetna książka!

Zaklęcie na „w”
Autor: Michał Rusinek
Ilustracje: Joanna Rusinek
Wydawnictwo Literatura, 2011

Zostaw Komentarz