Chłopiec – instrukcja obsługi

wpis w: Raczej na poważnie | 2

Jestem mamą czterech córek i jednego chłopca. Janek jest najmłodszy. Wszyscy wokół pytają, czy chłopca wychowuje się inaczej, czy chłopcy są inni i czy odczuwamy różnicę. Spojrzałam więc podejrzliwie na syna i zaczęłam analizować.

Zaznaczę od razu, na wstępie – bardzo nie lubię uogólnień (np. dziewczynki bawią się lalkami, chłopcy samochodami), nasze córki nie są stereotypowymi dziewczynkami – wspinają się na drzewa jak dzikie koty, Młodsza jest świetna z matmy, nie są fankami sukienek, choć czasem mają ochotę je założyć. Muszę również przyznać, że sporadycznie sięgam po książki poradnikowe dotyczące wychowania dzieci. Jedyny wyjątek robię dla Jespera Juula. Mam do niego sentyment, a poza wszystkim mogę czytać jego książki w oryginale – znam język duński.

DzikieStwory

Przyglądam się synowi i zaczynam się zastanawiać:

  • Czy to, że mając 21 miesięcy niewiele mówi, wynika z faktu bycia mężczyzną czy z jego natury? Dodam, że świetnie się ze wszystkimi dogaduje, potrafi wytłumaczyć swoje potrzeby posługując się kilkoma wyrazami i językiem ciała:) Jego siostry natomiast będąc w jego wieku mówiły płynnie. Ale z drugiej strony Jan dorasta w dużej rodzinie, ma cztery siostry, które chętnie się z nim bawią, pomagają, wyręczają – nie musi chłopak gadać, żeby dostać jedzenie, wystarczy, że zaprowadzi siostrę pod drzwi spiżarni lub pod lodówkę i wymownie wskaże ręką o jakie jedzenie mu chodzi.
  • Czy jego zamiłowanie do motoryzacji wynika z bycia chłopcem?
  • Czy jego dzikość – wrodzone zamiłowanie do akrobatyki i wspinaczki wysokomeblowej, wynikają z charakteru czy płci?

Sięgnęłam więc po Dzikie stwory. Sztukę wychowania chłopców Stephena Jamesa i Davida Thomasa. Autorzy bazując na badaniach naukowych, doświadczeniu terapeutycznym i własnych doświadczeniach rodzicielskich, zwracają uwagę na konkretne różnice rozwojowe pomiędzy chłopcami a dziewczętami oraz typowe zachowania chłopców.

Nie napiszę dziś recenzji. Książkę dopiero czytam. Skupiłam się na rozdziale Odkrywca opisującym chłopców w wieku 2-4 lat. Podzielę się z Wami wrażeniami po lekturze całości.

A czy Wy czytujecie poradniki?

I czy dostrzegacie różnice w wychowywaniu chłopców i dziewczynek?

 

Dzikie stwory. Sztukę wychowania chłopców

Autorzy: Stephen James, David Thomas

Wydawnictwo eSPe, 2011

2 Odpowiedzi

  1. witam, mi specyfikę „chłopców” pokazała książka: Steve Biddulph – Wychowywanie chłopców (polecana przez http://calapolskaczytadzieciom.pl/lektury-dla-rodzicow-i-nauczycieli

Zostaw Komentarz