Kolczyki Selmy, czyli ciąg dalszy Mojego Bullerbyn

Na książkę czekałyśmy obie: Najstarsza i ja. Udało jej się przechwycić lekturę jako pierwszej tylko dlatego, że to ona odebrała przesyłkę z rąk kuriera. No i ja dostałam książki dopiero po tym, jak ona je przeczytała, czyli po upłynięciu doby.

Fakt, że ją ta opowieść pochłonęła jest najlepszą recenzją dla kontynuacji „Mojego Bullerbyn” Barbary Gawryluk. „Kolczyki Selmy”, to druga część serii. Natalka wraz z rodzeństwem, bliźniakami Bartkiem i Frankiem oraz rodzicami wciąż mieszka w Szwecji. Rodzice – lekarze skorzystali z interesującej oferty pracy w szpitalu w małym szwedzkim miasteczku.

Bartek i Franek szybko przystosowali się do nowej rzeczywistości. Natalka zostawiła w Polsce przyjaciółki, klasę, klub taneczny i ukochanych dziadków. Bardzo nie chciała opuszczać Krakowa. Na szczęście w Szwecji udało jej się stosunkowo szybko zaaklimatyzować.

W „Kolczykach Selmy” spotykamy Natalkę, która już całkiem dobrze mówi po szwedzku, cieszy się sukcesami swojego szkolnego klubu tanecznego – Rabarbaru, zaprzyjaźnia się z Kariną i Mają, przeżywa pierwszą miłość, pierwszy pocałunek i pierwszą stratę – umiera Selma – niegdyś wybitna tancerka, potem elegancka starsza pani, którą Natalka poznaje w swoim nowym miejscu zamieszkania. Niespodziewanie Selma obdarza swoje młode przyjaciółki spadkiem, który staje się punktem wyjścia kolejnych przygód.

Sądząc z odbioru lektury przez moją jedenastolatkę, mogę książkę swobodnie polecić młodszym nastolatkom i ich mamom. Zwłaszcza, że poza wątkiem zmieniania miejsca zamieszkania, emigracji zarobkowej i związanymi z nią trudnościami, książka porusza także inne problemy nastolatków takie jak relacje z dziadkami, koleżankami i kolegami z klasy, pierwsze miłości, kłopoty z rodzicami, kłopoty rodziców – nieporozumienia małżeńskie, rozwody.

Kolczyki Selmy
Autor: Barbara Gawryluk
Ilustracje: Natalia Talarek
Akapit Press, 2011

Jedna odpowiedz

  1. O! nie znam tej serii a coś czuję, że może mi się spodobać:)

Zostaw Komentarz