KONIEC ROKU SZKOLNEGO – podaruj dziecku KSIĄŻKĘ!

wpis w: Raczej na poważnie | 1

Jestem mamą piątki, troje z tej ekipy to uczniowie. Właśnie kończymy rok szkolny. Ostatnie lekcje, wycieczki, sprzątanie sal lekcyjnych. A w piątek rozdanie świadectw i … no właśnie reklamy radiowe (kocham radio, słucham namiętnie) sugerują mi i bardzo gorliwie mnie namawiają do zakupu elektronicznych prezentów-nagród dla moich dzieci. A we mnie rodzą się następujące wątpliwości:

  • Czy powinniśmy jako rodzice kupować dzieciom nagrody za dobre świadectwa, wysiłek nauki? Czy dzieci uczą się dla nagród? A z drugiej strony – jak docenić ich rzeczywisty trud i wysiłek?
  • Czy nowy laptop, brand new smartphone, smartwatch, to dobry prezent?

Najstarsza kończy właśnie drugą klasę gimnazjum, Średnia klasę piątą a Młodsza w przyszłym roku będzie czwartoklasistką. Mamy więc spore doświadczenie w nagradzaniu dzieci za ich szkolne wyniki i osiągnięcia.

koniecrokuKSIĄŻkA

Oto nasz sprawdzony sposób na taką okazję:

Bardzo doceniamy trud naszych dzieci. Czasami cieszymy się ze zdobytej w pocie trójki, świętujemy także szóstki, piątki i czwórki. Dziewczyny zdobywają sporo nagród w konkursach w ciągu roku szkolnego. Poza „zwykłą” szkołą, mają jeszcze zajęcia w szkole muzycznej. Wspieramy je, doceniamy i staramy się im towarzyszyć w ich szkolnym życiu.

  • NIE KUPUJEMY drogich nagród. Uczą się dla siebie, nie dla prezentów. Nagradzamy je za to wspólnie spędzonym czasem – wycieczką rowerową, pieszą, wypadem na lody, wizytą w planetarium, oceanarium, nowoczesnym muzeum.
  • KUPUJEMY im KSIĄŻKI. Zabieramy dzieci do księgarni lub kupujemy przez internet. Mamy potem ogromną radochę patrząc, jak w czasie wakacji na hamaku, leżaku, czy po prostu w fotelu czytają, podgryzają truskawki lub czereśnie i … odpoczywają. To takie letnie, wakacyjne czytanie, którego i my doświadczyliśmy i które uznajemy za bezcenne.

To nasze sposoby na koniec roku szkolnego. W tym roku dziewczyny bardzo mocno pracowały. Średnia walczyła z matmą, Najstarsza polubiła fizykę a Młodsza już wie, że lubi geometrię. Najmłodsza zaciera łapki, od września będzie pierwszoklasistką. Najmłodszy szkołę ignoruje. Ma dwa lata i odkrywa świat.

Pozdrawiamy Was!

 

Jedna odpowiedz

  1. Książki są najlepsze! Od kilku lat staram się moim siostrzeńcom sprezentować po książce na zakończenie roku. Nie jako nagrodę, a raczej jako prezent na wakacje z przesłaniem, żeby dobrze wykorzystali ten czas 🙂 I też uwielbiam patrzeć jak zagrzebią się na kanapie w deszczowy dzień żeby poczytać.

Zostaw Komentarz