Marek Kamiński namawia, by marzyć

Po przeczytaniu opowieści Marka Kamińskiego o swoim życiu i pasjach spisanych przez Elżbietę Zubrzycką w książce Marek – chłopiec, który miał marzenia Najstarsza ogłosiła, że z fikcji przerzuca się na historie autentyczne i zakopała się w biografiach i autobiografiach.

Zaciekawiona, pożyczyłam historię Marka od Najstarszej, a w zamian zaoferowałam jej ciekawą książkę Grażyny Bąkiewicz  A u nas w domu … opowieści dzieci fabrykanta, przedstawiającą losy Karola Scheiblera dziewiętnastowiecznego łódzkiego fabrykanta oraz jego rodziny.

Opowieść duetu Zubrzycka – Kamiński przyciągnęła mnie również ciekawą formą ilustracji autorstwa Klary Wicenty. Artystka wykorzystała sporo zdjęć z domowego archiwum podróżnika.

Najbardziej znanymi faktami z życia Marka Kamińskiego jest zdobycie obu biegunów Ziemi w jednym roku (1995) bez pomocy z zewnątrz, a także wyprawa z Jasiem Melą „Razem na biegun”. Pan Marek ma na swoim koncie jeszcze wiele innych ciekawych podróży i wypraw. Mnie jako rodzica wielodzietnego i miłośnika podróżowania bardzo inspirują jego rodzinne wyprawy takie jak: „Baby on board – Z Polą przez Polskę”- podróż przez Polskę wzdłuż Wisły razem z żoną Katarzyną i córką Polą; czy „Baby on board – Z Polą przez Świat”- rodzinna wyprawa do Norwegii.

Najstarsza natomiast z radością poznała słynnego podróżnika od innej, mniej znanej strony – pana Marka, jako Marka – chłopca. Czy wiecie, że mały Marek złamał paskudnie rękę i musiał mieć operację, a następnie był (sam, przerażony i bez rodziców) w szpitalu i bardzo się bał? Gdy podrósł fascynowała go maszyna parowa na równi z literaturą. – Prawdziwe historie są lepsze od fikcji- twierdzi Najstarsza. A pan Marek Kamiński mówi: (…) trzeba iść za swoimi marzeniami, realizować to, do czego prowadzi instynkt, do czego w duszy gra… Ja mam nadzieję, że tak Najstarsza, jak i Młodsza, Średnia i Najmłodsza ruszą w świat za marzeniami.

Marek – chłopiec, który miał marzenia
Wspomnienia Marka Kamińskiego spisała i opracowała Elżbieta Zubrzycka
Ilustracje: Klara Wicenty
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne

Zostaw Komentarz