Maryjnie

wpis w: Raczej na poważnie | 0

Byłam niedawno w Częstochowie. To była wizyta po kilkuletniej przerwie. Wspinam się pod górę, mijam grupki starszych i młodszych pielgrzymów oraz wesołą kompanię lokalnych pijaczków skrytą w cieniu drzewa. Wchodzę przez bramę a potem kilka minut lawirowania pomiędzy ludźmi i oto jestem w kaplicy. Uśmiecham się trochę do siebie, trochę do Maryi i myślę o mojej niechęci do sanktuariów. Trudno mi się skupić i modlić w tłumie. Wolę spokój pustego kościoła, czy trwanie przed jedną z ikon, które mam w domu.

Ale …

Jakaż to niezwykła wiara przyciąga nieustannie ludzi do sanktuariów. Idą chromi, kulawi, chorzy, cierpiący … Idą, bo wierzą. A ja wierzę, bo na nich patrzę.

Dziś święto Wniebowzięcia. Przed wyjazdem do Częstochowy rozmawiałam z córkami o Maryi. Zastanawiałyśmy się nad jej fiat, zgodą na trudne życie. Niedawno przeczytałam bardzo wymagającą, ale napisaną z niezachwianą wiarą książkę Adrienne von Speyr – „Służebnica Pańska.”

Maryja1

To nie jest książka do poduszki, czy do czytania w pociągu w drodze na wakacje. To filozoficzna refleksja nad życiem Maryi. Dziś, gdy ciągle gdzieś pędzimy, trudno o refleksję, ale naprawdę warto poświęcić chwilę tej książce, w której autorka rozważa tajemnice życia młodej Miriam i jej relacji z Synem, Bogiem i Józefem.

Autorka pisze: Życie w wierze to życie w milczeniu: życie Maryi upływa w ukryciu wielkiego milczenia. Najpierw jest milczenie wokół Niej; ludzie nie wiedzą nic o Jej prawdziwym życiu, o tajemnicy Jej dziewictwa. (…) Potem, gdy Jej Syn rozpocznie działalność publiczną, Maryja nadal będzie milczała, gdyż jej misją nie jest mówienie. W czasach, gdy żyjemy szybko i „publicznie” – upubliczniamy nasze życie na portalach społecznościowych, taka postawa milczenia i wycofania wydaje się dziwaczna, trudna, niepojęta. A jednak Adrienne von Speyr zmusza mnie do zamyślenia się nam moich pośpiechem i zabieganiem.

Polecam Wam tę pięknie wydaną, trudną książkę. Dajcie sobie czas. Zatrzymajcie się.

„Służebnica Pańska”

Autor: Adrienne von Speyr

Tłumaczenie: Jan Koźbiał

Wydawnictwo PROMIC, 2017

 

Zostaw Komentarz