Patriotycznie dla uczniaków: O Ince, która zachowała się jak trzeba

inka1Nie chcę, żeby zabrzmiało to patetycznie, ale staram się wraz z mężem wychowywać nasze dzieci patriotycznie. Nie idealizuję polskiej historii, ale szukam sposobów na to, by interesowały się przeszłością swojego kraju, regionu, miasta, by historia kraju, z którego pochodzą nie była im obojętna. Zobowiązuje mnie do tego również historia naszej rodziny: ułanów, partyzantów, żołnierzy AK, zesłańców.

inka3Cieszę się ogromnie, gdy uda mi się znaleźć interesujące, oryginalne publikacje, takie jak te proponowane przez Fundację Niepodległości. Wydana przez fundację książka Anny Niedzieli – Strobel, to dobrze napisana, zrozumiała dla dzieci szkolnych opowieść o „Ince”, czyli Danucie Siedzikównie wspaniałej dziewczynie, odważnym żołnierzu AK i niezłomnym człowieku zamordowanym 28 sierpnia 1946 roku przez UB w gdańskim więzieniu. Ta opowieść prowadzi czytelnika przez koleje losu dziewczyny, od krótkiego szczęśliwego dzieciństwa, poprzez rodzinne dramaty, do procesu i śmierci. W tej historii nie ma patetyzmu, jest piękno człowieczeństwa zestawione z barbarzyństwem reżimu, ale przedstawione w sposób zrozumiały przez ucznia szkoły podstawowej.

Dramat żołnierzy wyklętych i ich rodzin to trudny fragment naszej historii. Warto sięgnąć po dobre materiały, by odpowiednio opowiedzieć o tym okresie w historii powojennej Polski dzieciom.

„O Ince, która zachowała się jak trzeba”
Autor: Anna Niedziela – Strobel
Ilustracje: Agnieszka Wróbel
Fundacja Niepodległości, 2014

Zostaw Komentarz