O śmierci i tym, co po niej …

wpis w: Raczej na poważnie | 0

dowódListopad sprzyja egzystencjalnym przemyśleniom. Wizyty na ukwieconych cmentarzach i długie, ciemne popołudnia generują jakiś taki poważny nastrój. Wędrujemy z dzieciakami przez las, rozmawiamy o wszystkim i nagle Najmłodsza pyta o śmierć. Niby tłumaczyliśmy jej tysiąc razy, czytaliśmy różne pomocne książeczki, ale temat widocznie ją bardzo absorbuje. Po raz kolejny rozmawiamy o tym, jak to jest, że ciało jest, ale człowieka nie ma i co się z nim dzieje. Potem przy herbacie, już w domu, dyskutujemy z Najstarszą o książce, w której Eben Alexander, amerykański neurochirurg, opisuje swoje doświadczenie śmierci klinicznej.

Przebywał przez tydzień w głębokiej śpiączce, jego ciało nie reagowało na bodźce zewnętrzne. Ten wykładowca Harvardu, który całe życie poświęcił badaniom mózgu opisuje doświadczenie, które wymyka się naukowym kategoriom: „Wiem, jak wygląda śmierć. Wiem, jak to jest, gdy żywa osoba, z którą w lepszych czasach rozmawiałem i żartowałem, po kilkugodzinnych próbach naprawy mechanizmu jej ciała na stole operacyjnym zmienia się w pozbawione życia zwłoki. Wiem, jak wygląda cierpienie, nieraz widziałem niewypowiedziany smutek(…) Znam biologię organizmu człowieka i mimo, że nie jestem fizykiem, nie jestem też zupełnym dyletantem w tej dziedzinie.” A jednak twierdzi, że odkrył Niebo.

Mam ogromny dystans do tego typu książek. Jestem osobą wierzącą, wierzę w życie po śmierci, ale boje się zachłystywania opowieściami o życiu po życiu. „Dowód” Ebena Alexandra, to jednak ciekawa książka, która zmusza (nawet jeżeli nie wierzymy w opisywane doświadczenie Nieba) do egzystencjalnych przemyśleń. Autor stara się opisać to, co przeżył możliwie bezstronnie. Na końcu książki załącza nawet hipotezy neurobiologiczne, za pomocą których próbował wyjaśnić to, co go spotkało. Lektura tej opowieści, to na pewno dobry punkt wyjścia do dyskusji ze starszymi dziećmi. I to nie tylko książka dla wierzących, ale dla wszystkich ludzi, wszak śmierć jest niezwykle sprawiedliwa – dotknie każdego z nas. Zapraszam do lektury i rozmowy.

„Dowód”
Autor: Eben Alexander
Tłumaczenie: Rafał Śmietana
Znak, 2013

Zostaw Komentarz