O świętym Janie Pawle II dla dzieci i nie tylko …

JPII1Po niedawnej kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII posypały się na wydawniczym rynku książki o naszym świętym rodaku – papieżu. Dla większości naszych dzieci Jan Paweł II, to postać historyczna. My rodziliśmy się i dorastaliśmy w okresie jego długiego pontyfikatu. Może warto poczytać z dziećmi o tym niezwykłym świętym? Oto kilka propozycji.

„Opowiem ci o Janie Pawle II” Joanny Majewskiej, to niewielka książka, która znakomicie pasuje swoim rozmiarem do rąk młodego czytelnika. Większa czcionka, zdjęcia, kolorowe ilustracje a także proste zdania, sprawiają, że to dobra lektura dla uczniów pierwszych klas szkoły podstawowej. Może być również dobrym prezentem pierwszokomunijnym. Naszej Średniej, dziarskiej ośmiolatce spodobało się, że wydawca umieścił w książce list papieża do dzieci w Roku Rodziny (1994 rok).

 

„Chłopiec z Wadowic. Biografia błogosławionego Jana Pawła II dla dzieci” oraz „Jak być dobrym człowiekiem. Jan Paweł II dzieciom”, to dwie propozycje duetu – Małgorzaty Skowrońskiej i ks. Roberta Nęcka. Obie zostały bardzo troskliwie wydane. Zadbano o dobre ilustracje, ciekawy układ graficzny, zdjęcia i dobrą treść. Obie książki otwiera kilka słów skierowanych do rodziców oraz krótki wstęp dla dzieci.

W biografii Jana Pawła II Małgorzata Skowrońska pisze: „Pomnikowy błogosławiony Jan Paweł II nie przemówi do wyobraźni współczesnego dziecka. Przegra z postaciami z kreskówek i gier. Żeby tak się nie stało, warto opowiadać dzieciom o chłopcu z Wadowic, o jego poczuciu humoru i pogodzie ducha, o jego pracowitości i samodyscyplinie …” Zgadzam się z autorką. Ta opowieść o świętym pięknie opisuje życie tego niezwykłego człowieka, który był niegdyś niesfornym Lolkiem z bujną czupryną, wraz z przyjacielem Jurkiem Klugerem wyprawiał różne psoty i hece. Był normalnym chłopcem a przy tym ministrantem i dobrym uczniem. Potem został księdzem, biskupem i kardynałem.

Autorzy pisząc o Karolu Wojtyle kardynale wspominają opowieść o tym, jak to kiedyś zapytano go, czy to wypada, by kardynał jeździł na nartach. Podobno przyszły papież uśmiechnął się i odparł, że to, co kardynałowi nie wypada, to źle jeździć na nartach. Taka jest właśnie ta książka – pięknie, z humorem opowiada o świętym Janie Pawle II. Warto jeszcze wspomnieć, że kończy się rozdziałem pt. „Ściąga dla rodziców”, w którym znajdziemy kalendarium i papieskie ABC – wytłumaczenie takich zagadnień jak sposób wyboru papieża, nazwy części stroju papieskiego i wyjaśnienie czym są encykliki i adhortacje apostolskie.

„Jak być dobrym człowiekiem. Jan Paweł II dzieciom”, to inspirowany postacią świętego poradnik. Składa się z propozycji 10 kroków: Nie bój się marzyć, Baw się, Bądź odpowiedzialny, Kochaj rodziców i rodzeństwo, Szanuj innych, Szanuj Ziemię, Pomagaj innym, Ćwicz ciało i umysł, Módl się, Bądź patriotą. Te rozdziały – kroki na drodze do bycia szczęśliwym i dobrym, to zachęta do podążenia drogą świętości. Świętości przyczepiono łatkę niemożliwości i nudy. Warto poczytać z dziećmi o małym Lolku grającym w cymbergaja lub zośkę. Polecam.

„Świety Jan Paweł II. Pontyfikat świętego” w opracowaniu ks. Dr Jana – Jerzego Górnego, to piękna książka, która oczywiście opisuje pontyfikat, ale przede wszystkim zawiera niesamowite zdjęcia Jana Pawła II. Odważę się napisać, że to pozycja obowiązkowa domowej biblioteki. Wszak Jan Paweł II, nasz rodak i papież Kościoła, odegrał niesłychana rolę w dziejach świata. Patrzę z czułością na zdjęcia tak młodego jak i starego Jana Pawła II, wzrusza mnie uśmiechnięty Jan Paweł II wśród dzieci, z drżeniem patrzę na zdjęcie z jego pielgrzymki do Chorwacji w 1997 roku. Ten album, to przepiękny prezent pierwszokomunijny, ale także świetna książka dla całej rodziny.

„Opowiem Ci o Janie Pawle II”
Autor: Joanna Majewska
Wydawnictwo Siedmioróg, 2014

„Chłopiec z Wadowic. Biografia błogosławionego Jana Pawła II dla dzieci.”
Autorzy: Małgorzata Skowrońska i ks. Robert Nęcek
Ilustracje: Kamila Stankiewicz
Wydawnictwo Zielona Sowa, 2013

„Jak być dobrym człowiekiem. Jan Paweł II dzieciom.”
Autorzy: Małgorzata Skowrońska i ks. Robert Nęcek
Ilustracje: Ewa Maria Dudelewicz
Wydawnictwo Zielona Sowa, 2014

„Święty Jan Paweł II. Pontyfikat świętego.”
Autor: ks. Dr Jan – Jerzy Górny
Wydział Duszpasterski Kurii Metropolitarnej Archidiecezji Warmińskiej, 2014

Zostaw Komentarz