„Wielkanocne idą święta”. Ksiądz Jan Twardowski na Wielkanoc

twardowski1Trwają święta wielkanocne, czyli Triduum. Dzieci w domu. Sięgamy po niezawodnego księdza Twardowskiego, liczę że jego opowieści, fragmenty homilii i wiersze zebrane w książce „Wielkanocne idą święta” pomogą nam zrozumieć o co w tych świętach chodzi, po co je obchodzimy. Ksiądz pisze: „Nadchodzą święta wielkanocne. Patrzymy na czekoladowe zajączki i żółte kurczaki, ale może wcale nie wiemy, o co chodzi w czasie tych świąt? Mamy przypomnieć sobie Pana Jezusa i wielkie prawdy wiary. Święta po to przychodzą, żeby nauczyć się więcej miłości. Są po to, żeby po Wielkanocy być lepszym niż przed Wielkanocą.”

Jeżeli tak, jak ja szukacie u ks. Jana wsparcia i inspiracji do rozmów z dziećmi na różne, często trudne tematy, to zapewniam, że ta książka Was nie zawiedzie. Ksiądz Twardowski, jak zawsze, z humorem i ujmująco, ale tak niezwykle mądrze i prosto opowiada o rzeczach ważnych.

Na przykład przybliża postać Weroniki: „ W Wielki Post przypomina mi się Weronika. Zaraz o niej opowiem: była to wysoka dziewczyna, na pewno miała białą chustkę na głowie, trepki na nogach, kolczyki w uszach, na rękach bransoletki. Zobaczyła, że idzie Jezus – niewyspany, pobity, poraniony, prowadzony przez złych ludzi. Weronika podbiegła i otarła Mu twarz. Zebrała Jego łzy do chustki. Taka odważna i dobra. Inni się bali, ale ona przezwyciężyła strach, choć mogli przecież ją popchnąć, za włosy ciągnąć, dokuczyć. Był wtedy piątek. Weronika nie tylko pościła, ale jeszcze uczyniła coś dobrego.”

Dziś święta wielkanocne zostają często sprowadzone do żółciutkich kurczaków, puchatych baranków, kolorowych jajek, koszyka wielkanocnego i rodzinnego śniadania. Ja chciałabym żeby Triduum było dla mojej rodziny okazją do wspólnej radości, bycia razem, ale również refleksji nad sobą, nami, światem, tym jak i dokąd zmierzamy. Opowieści księdza Jana bardzo nam w tym pomagają, bo jak sam pisze: „Święta przychodzą i odchodzą, jak pociągi na dworcu. Pociąg przyszedł i odszedł. Święcone zjedzone. Znowu lekcje, nowe długopisy, bo stare się wypisały. Nowe zeszyty, bo stare już niepotrzebne. (…) Pamiętajmy Pana Jezusa, który w trudnych chwilach kochał ludzi i chciał, żeby byli lepsi.”

„Wielkanocne idą święta”
Autor: ks. Jan Twardowski
Ilustracje: Marcin Strzembosz
Święty Wojciech, 2013

Zostaw Komentarz