Małżeństwo

wpis w: Raczej na poważnie, Religijnie | 0

Małżeństwo w wersji chrześcijańskiej to totalny hardcore. Człowiek decyduje się na  wierność i miłość w stosunku do drugiego człowieka i to bez gwiazdek i podpunktów, wyjść ewakuacyjnych, na całe życie. Taka decyzja o zawarciu związku małżeńskiego wydaje się totalnie bez sensu, niemożliwa do spełnienia, bezsensowna. Ci, którzy mimo wszystko podejmują to ryzyko, powinni wiedzieć, że choć po ludzku ich decyzja jest szalona, w wymiarze Boskim, poprzez moc sakramentu, jest możliwa do zrealizowania.

Wszystkim poszukującym informacji o małżeństwie katolickim polecam książkę Piotra Kieniewicza MIC Małżeński Labirynt. Jest to podróż od pierwszych fascynacji, „chodzenia ze sobą”, poprzez okres narzeczeństwa, po zawarcie małżeństwa i (uwaga!) konsekwencje takiego kroku.

A konsekwencji jest sporo, chociażby tych wynikających z Humane vitae, a także z codzienności, pewnych rytuałów, przyzwyczajeń, tworzenia wspólnoty dwojga. Autor dotyka także kwestii seksualności, płodności, rodzicielstwa, niepłodności, wychowywania dzieci. Jest to więc kompleksowa opowieść o małżeństwie.

Ktoś powie – Co ksiądz, zakonnik może wiedzieć o małżeństwie, przecież żyje w celibacie, żyje zupełnie innym życiem? – Ja kiedyś miałam również wiele podobnych dylematów. Znam jednak wielu księży i zakonników a także siostry zakonne. Rozmawiam z nimi, z kilkoma zakonnikami się przyjaźnię. Zawsze mnie zdumiewa, jak wiele wiedzą o świecie, o problemach wychowawczych, rodzinnych, małżeńskich. Oni czasem się uśmiechają i mówią: Ja przecież też mam rodzinę, mam rodzeństwo – interesuję się ich życiem a na dodatek sporo dowiaduję się, wysłuchuję w konfesjonale. 

Polecam tak tym przygotowującym się do sakramentu małżeństwa, jak i samym małżonkom – zawsze warto dbać o sakrament.

Małżeński labirynt

Autor: Piotr Kieniewicz MIC

PROMIC

 

Zostaw Komentarz