Niebaśniowy Jaś i Małgosia

Książkę wypożyczono mi z zapewnieniem – Ciekawe. Na pewno ciebie zaintryguje. No i zaintrygowało. Gosia pisała już o serii Niebaśni wymyślonej przez Grażkę Lange i Joannę Olech. Opisywała wrażenia po Czerwonym Kapturku. Ja przeczytałam niebaśniowego Jasia i Małgosię w interpretacji Leszka K. Talko i opracowaniu graficznym Anny Niemierko. 

Czy Wasze dzieci mają zajęcia dodatkowe, po szkole czy przedszkolu? Sport? Języki obce? Muzyka? Moje mają. Ich grafik lekcji i zajęć pozalekcyjnych jest bardzo często polem minowym codziennego dopinania grafiku całej naszej wielodzietnej rodziny i jednocześnie powodem do moich przemyśleń i dylematów na temat tego, czego chcę naprawdę dla moich dzieci i mojej rodziny.

Dziewczyny lubią swoje zajęcia, ale ja  zadaję sobie pytania czy tego wszystkiego nie jest za dużo, czy nie poluzować grafiku, z czegoś zrezygnować, odpuścić. I czy takie ewentualne odpuszczenie będzie dobre?  Czy nie zaprzepaścimy ich talentów? To takie dylematy rodzicielskie.

W niebaśniowej wersji Jasia i Małgosi mamy bardzo zdeterminowana mamę. Mama ma pomysł na przyszłość swoich dzieci. Mają zostać gwiazdami filmu lub reklamy i zarabiać dużo pieniędzy. Tata w tych planach nie jest obecny. Tata, jak podkreśla mama, mało zarabia. I chyba dlatego mama go dyskwalifikuje z planowania przyszłości dzieci.

 

Janek i Małgosia poddają się planom mamy. Poddają, ale nie są w stanie im sprostać. Nie wygrywają castingów. A po kolejnym niepowodzeniu poznają pewną z pozoru bardzo miłą, starszą panią i ta znajomość nieomal kończy się tragedią.

Ta niebaśniowa opowieść ma dobre zakończenie. Rodzina idzie razem na spacer. Mama odpuszcza. A my? A ja? Świat nie jest biało-czarny. Dzieci mają różne pasje i zainteresowania, muszą uczyć się języków obcych, bo tego wymaga od nich przyszłość. Ale czy ja, czy my, nie piszemy zbyt skomplikowanych scenariuszy ich codzienności myśląc o ich przyszłości? Polecam niebaśniową serię.

Jaś i Małgosia
Autor: Leszek K. Talko
Opracowanie graficzne: Anna Niemierko
Wydawnictwo Santorski & Co Agencja Wydawnicza

Zostaw Komentarz