Pierwsza Komunia? Koniecznie z książką!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Co roku, regularnie w okolicy poły kwietnia rozpoczyna się księgarniany rozkwit literatury religijnej. Mamy szeroki wybór książek z opowieściami biblijnymi, biografii św. Jana Pawła II, cytatów papieża Franciszka, rozmaite wydania Pisma Świętego, wszystko z reguły w pierwszokomunijnych obwolutach. Niezależnie od tego, czy szukam prezentu z tej okazji, czy też nie, przyglądam się tym propozycjom. A przyglądać się trzeba, bo za ładną obwolutą, nie zawsze kryje się dobra treść. Literatura religijna, dotykająca spraw egzystencjalnych musi być tak podana, by obdarowany przez nas dziewięciolatek nie odstawił jej od razu na półkę wraz z oprawioną w ramkę pamiątką Pierwszej Komunii. Oto kilka ciekawych propozycji z mojego tegorocznego subiektywnego przeglądu:

 • „Biblia” – ale w wersji komiksowej autorstwa Sergio Cariello wydana w Polsce przez Wydawnictwo M, opatrzona kościelnym imprimatur. FANTASTYCZNA! Wielu znajomym, których dzieci nie garną się do czytania, polecam komiksy. To bardzo atrakcyjna forma lektury. Biblia wydana w tej wersji podbiła serca moich domowych czytelniczek. Biblia nie jest łatwą lekturą, tym bardziej dla dziecka. Uderzmy się w piersi – kto z Was regularnie czyta Pismo Święte? Przyznam, że staram się czytać codziennie Ewangelię z danego dnia, ale Stary Testament jest dla mnie ogromnym wyzwaniem. Komiks, forma która przyzwyczaiła nas do śledzenia losów superbohaterów, świetnie się sprawdza w wydaniu biblijnym. Mamy tu przecież walkę dobra ze złem, dramatyczne zwroty akcji, piękne kobiety i dzielnych mężczyzn, przygody, miłość i tragedie. Wszystko świetnie narysowane. Młodsza, nasza niemal ośmiolatka, zachwyciła się takim wydaniem Biblii. Czyta z zapałem.
 • „Opowiedz mi o Panu Bogu.; „Opowiedz mi o Panu Bogu. Modlitwa i przykazania” – seria autorstwa Josefa Osterwaldera wydana w Polsce przez Wydawnictwo PROMIC. Spodobała mi się ta seria, bo dotyka tematów, o które często dzieci pytają, a które wcale dla nas, dorosłych nie są proste i łatwe do wytłumaczenia. Jest więc piękna opowieść o wiosce, która nie miała kościoła i ludziach, którzy wciąż na jego budowę zbierali, ale gdy tylko uskładali odpowiednią sumę, pojawiała się jakaś pilna potrzeba i przekazywali pieniądze na inny cel, na przykład na pomoc uchodźcom. W ten sposób autor tłumaczy czytelnikowi czym jest Kościół – wspólnota a czym kościół – budynek. Jest opowieść o miłości nieprzyjaciół i małej owcy, która dokonała dramatycznego wyboru, wyboru miłości. Jest opowiadanie o trawiastym morzu, które ma pomóc strapionemu Marcinowi zrozumieć dlaczego Bóg dopuszcza zło, dlaczego wciąż są konflikty. Moim córkom spodobała się historia o tym, że Bóg nie jest katarynką, skrzynką skarg, zażaleń i próśb, nie jest także czarodziejem. Nie ma modlitwy, która w 100% gwarantuje, że Bóg spełni nasze prośby. Dzieci wciąż zadają pytania. Gdy pytają o wiarę, trafiają niejednokrotnie w temat, który jest trudny i dla mnie. Jak tłumaczyć zło na świecie? Jak opowiadać i zbawieniu? Jak o życiu po śmierci? Jak o cierpieniu? Opowiadania zamieszczone w tych tomach, to proste, ale absolutnie nie infantylne historie za pomocą których łatwiej rozmawiać o tematach wiary.
 • OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

  OLYMPUS DIGITAL CAMERA

  OLYMPUS DIGITAL CAMERA

  OLYMPUS DIGITAL CAMERA

  OLYMPUS DIGITAL CAMERA

  OLYMPUS DIGITAL CAMERA

  OLYMPUS DIGITAL CAMERA

  OLYMPUS DIGITAL CAMERA

To dwie propozycje, ostatnio przez mnie dostrzeżone. Wydają mi się bardzo ciekawe i godne uwagi. Jestem przekonana, że sprawdzą się jako pierwszokomunijne prezenty. Polecam.

 

Zostaw Komentarz