Zwierzaki – dziwaki. Wybryki natury według National Geographic

wybrykinatury1Moje dzieci kochają przyrodę –-pod tym banalnym zdaniem podpisałaby się pewnie większość rodziców. Tak, dzieci są z reguły niezwykle wrażliwe na świat roślin i zwierząt, z nabożeństwem zliczają kropki na biedronce, obserwują motyle, mrówki, podglądają ptaki i hodują rośliny – nawet jeżeli to zwykły szczypior czy fasola. Muszę jednak przyznać, że moja osobista sfora dzieci poza biedronkami, krokusami w ogrodzie, zwierzakami domowymi (psem i świnką morską) i leśnymi (spotkaliśmy ostatnio w lesie zająca) fascynuje się roślinami i zwierzętami, które wiodą życie ekstremalne. To dopiero intrygujące!

 

Rzeczywistość życia tych organizmów jest nieprawdopodobna, przyroda za ich pośrednictwem zdumiewa, zadziwia i po raz kolejny przekonuje, że świat fikcji nie dorównuje rzeczywistości. Słyszeliście o kwiecie, który tak cuchnie, że doprowadza ludzi do omdlenia? A wiedzieliście, że chrząszcz strzel może wytrysnąć ze swojego ciała substancją chemiczną gorącą jak wrzątek? Odkąd zaczęłam regularnie morsować (pływać zimą w morzu) fascynuje mnie żaba leśna występująca na terenie Kanady i Alaski, która jest w stanie przeżyć w stanie zamrożonym przez wiele tygodni. Fascynuje mnie też mały ptaszek – ogrodnik brunatny występujący na Jawie a także Nowej Gwinei, który znany jest z tego że plecie szałasy wysokie na około 1,2 m i szerokie na 1,8 m wokół których rozkłada swoje skarby – jagody, skrzydła chrząszczy, motyle, kwiaty i tym kusi swoją partnerkę. To prawdziwy artysta!

 

 

„Wybryki natury”, to książka o najbardziej niezwykłych, zadziwiających stworzeniach na naszej planecie. Okazuje się, że jest ich bardzo dużo! Niezwykłe przystosowanie się zwierząt i roślin do konkretnych warunków jest po prostu zdumiewające. To świetna książka tak dla małych, jak i większych miłośników przyrody. Pokazuje jak niezwykły jest świat, jak wspaniała jest nasz Ziemia. Może stać się zaczynem do rozbudzenia zainteresowań przyrodniczych. Jej niezwykłym atutem są oczywiście znakomite (wydawcą jest w końcu National Geographic) zdjęcia. To dobra lektura do wspólnego oglądania, czytania i poznawania. Polecam.

„Wybryki natury”
Autorzy: Mark Carwardine i Rosamund Kidman Cox
National Geographic, 2007

Jedna odpowiedz

  1. Dziękuję bardzo za artykuł!

Zostaw Komentarz