Patyki, patyczki i inne ważne sprawy

Znajdziesz w tej książce wiele tematów dotyczących Boga, Kościoła i wiary. Ale znajdziesz też teksty o miłości, strachu, starości, o których ksiądz Jan Twardowski pisze w sposób niezwykły. „Patyki i patyczki” to zbiór ponad stu krótkich opowiadań i wierszy. Warto przeczytać je dzieciom ze względu na ważne tematy, które poruszają. Bez względu na wyznanie.

„Patyki i patyczki” były naszą lekturą przez wiele jesiennych i zimowych wieczorów. To bowiem obszerny tom, w którym niemal na każdej stronie ukryta jest inna historia. A każda wymaga osobnej refleksji, zastanowienia, rozmowy… Ksiądz Twardowski porusza całe mnóstwo ważnych tematów. Wystarczy przejrzeć spis treści, by wiedzieć, że książka poety to materiał do wielu rodzinnych dyskusji: O świętym Mikołaju, O soli, O drzewach, O włosie, O porządku, O poście, O umarłych, którzy się chwalą… Nawet na bardzo poważne tematy ksiądz Twardowski potrafi pisać z właściwym sobie humorem i zmysłem obserwacji. Ja szczególnie polubiłam opowiadanie „O opłatku”, które mówi o Wigilii. Opowiadanie jakby wyciska esencję tego wieczoru, a mi wyciska łzy z oczu… Chłopcy uwielbiają wierszyk „W klasie”. Zacytuję go, żeby niedowiarkowie uwierzyli, że to nie tylko książka mądra ale i zabawna.

W klasie 

Ryczą w klasie dokazują najgrzeczniejszych kotem szczują
ryczą biją się po łapie chcą położyć się na mapie
na przyrodzie lepsza draka wypchanego szczypią ptaka
nogi skaczą skrzypią ławki kogoś biorą za nogawki
piszczą wyją głośno chrapią książkę do religii drapią
Nagle sfruną anioł biały mówi – lubię te kawały.

„Patyki i patyczki” to nie lektura łatwa, ale na pewno przyjemna. Ale przede wszystkim to lektura mądra. Mimo ewidentnego wydźwięku katolickiego, myślę, że nie powinna zrazić do siebie nawet najzagorzalszych przeciwników Kościoła. Wiele bowiem tematów poruszanych przez autora to kwestie uniwersalne, a każde opowiadanie czy wiersz stanowi doskonały wstępem do rozmowy z dzieckiem. A tego nigdy za wiele 🙂

Nowe patyki i patyczki
Autor: Ks. Jan Twardowski
Ilustracje: Stanisław Barbacki
Wydawnictwo Święty Wojciech, 2010.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s