Błyskotliwa historia Pana Błyska

Po „Pana Błyska” sięgnęłam ze względu na nazwisko autora J.R.R. Tolkien. Nie wiedziałam, że miał on w swoim dorobku książkę dla dzieci. Natknęłam się na nią na bibliotecznej półce. Wyjątkowo elegancko wydana, choć dziecięcy wzrok z pewnością, by się na niej nie zatrzymał. Obwoluta i sztywna płócienna okładka to nie to co Tygryski lubią najbardziej. Ale ukryta w środku historia jest błyskotliwa i zabawna. To jedna z tych opowieści, w których w żadnym momencie nie jesteś w stanie przewidzieć dalszego ciągu. I to nas naprawdę wciągnęło.

Nie chcę być nieskromna, ale historyjka Tolkiena o Panu Błysku przypomniała mi trochę bajki, które i mi zdarza się opowiadać moim dzieciom. Dzieciaki rzucają jakieś hasło np. „Opowiedz bajkę o koniu i słoniu”, a ja wymyślam różne mniej lub bardziej mądre powiastki – co mi przyjdzie do głowy, ad hoc. I kiedy zaczynam bajkę, nigdy nie wiem jak się ona skończy i co w mojej historii się wydarzy.

Taki właśnie jest „Pan Błysk”. Przynajmniej odniosłam wrażenie, że tak właśnie powstała. To historia, która toczy się sama, napędzana wyobraźnią autora. „Pana Błyska” Tolkien wymyślił i zilustrował dla swoich własnych dzieci.

Opowieść rozpoczyna się banalnie. Pan Błysk postanawia kupić sobie samochód. Choć postać głównego bohatera sama w sobie banalna nie jest. Pan Błysk, ma niezwykłe zwierzę (ślepego jak kret, Żyrólika – skrzyżowanie żyrafy i królika), mieszka w niezwykłym domu i nosi niezwykle wysokie cylindry. Ma też wyjątkowych przyjaciół, z którymi przeżywa niezwykłe przygody. Jednak ich tutaj nie zdradzę nawet w najmniejszym fragmencie, żeby przyszłym czytelnikom nie zepsuć zabawy.

„Pan Błysk” jest nie tylko zabawny, ale także naprawdę pięknie wydany. Starannie odtworzone są oryginalne ilustracje i rękopis autora. Na stronach parzystych znajdują się oryginalne rysunki i tekst, na nieparzystych – polskie tłumaczenie. Przyjemnie zapoznać dzieci z historią wymyśloną przez wybitnego autora, która od razu przypada im do gustu. Przyjemnie też dać im do rąk taką piękną książkę.

Z Wikipedii:
Pan Błysk (ang. Mr. Bliss) – książka dla dzieci J.R.R. Tolkiena z ilustracjami autora. Po raz pierwszy została wydana w 1982 roku, po śmierci pisarza.
W 1937 roku sukces odniosła wcześniejsza powieść Tolkiena, „Hobbit, czyli tam i z powrotem”. Jej wydawca, Stanley Unwin, zamówił u pisarza kolejną książkę dla dzieci. Tolkien przedstawił mu Pana Błyska, napisanego wcześniej (ok. 1928) dla jego synów, ilustrowanego własnymi rysunkami, stanowiącymi z tekstem integralną część. To jednak uniemożliwiło wydanie książki; na przeszkodzie stały możliwości ówczesnej techniki (należało dokładnie zreprodukować ilustracje, wykonane tuszem i kredkami wraz z odręcznym pismem) i koszt takiej operacji.
 Tolkien nie doczekał publikacji książki, która miała miejsce 9 lat po jego śmierci. Pierwsze polskie wydanie ukazało się w 2008 roku.

Pan Błysk
Autor: J. R. R. Tolkien
Ilustracje: autor
Tłumaczenie: Pauliny Braiter
Wydawnictwo: Pruszyński i Sp-ka.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s