Moja bajka konkursowa

Trochę się pochwalę 🙂 Był konkurs. Wzięłam udział i… wygrałam! Zadanie polegało na napisaniu bajki, w której wykorzystany zostanie wybrany fragment książki „Gelsomino w Kraju Kłamczuchów” Gianniego Rodariego. Tekst mnie zaintrygował na tyle, że w 15 minut powstała moja nieco ponura bajeczka. Jak wam się podoba?

Oto mój nagrodzony tekst:

***

Obrazy, z których zeskrobywano kłamstwo, stawały się jeden po drugim ładniejsze. A piękniejąc, zaczynały żyć. Psy, owce, kozy wyskakiwały z ram i rozbiegały się w różne strony.

W końcu pozłacane ramy na ścianach zamku króla Fałszu zostały puste, a ciemne grudki kłamstwa leżały w nieładzie na marmurowej posadzce. Wybawione zwierzaki, dzieci i dorośli czmychali czym prędzej z przepastnego budynku. Zbyt długo dusili się przykryci ciemną powłoką, by nie wiedzieć, że kłamstwo nie da się tak łatwo pokonać i może znów złapać ich w swoje macki.

Siły króla zostały jednak mocno nadwątlone. Wojska królowej Prawdy zadały mu bolesny cios. Przez lata czuł się w otoczeniu swoich dzieł zupełnie bezpiecznie. Każdego dnia cieszył się ich widokiem. Nie wiedział, że jego odwiecznemu wrogowi uda się w końcu zakłócić jego spokój.

Król Fałsz rozejrzał się wokół siebie. Został sam. Wszyscy jego więźniowie uciekli. Ale, ale… Królowa Prawda w swojej naiwności nie pomyślała o jednym. Nie zabrała ze sobą kłamstw, które opadły z wyzwolonych obrazów. Fałsz delikatnie i bardzo starannie zebrał wszystkie bezcenne grudki. Doskonale wiedział, że może posłużyć się nim jeszcze wielokrotnie. Kłamstwo nigdy się przecież nie zużywa.

Bez zastanowienia przystąpił do pracy. Nie mógł już, co prawda nikogo w swoich obrazach uwięzić, ale postanowił wypełnić puste ramy cienką warstewką kłamstwa.

Pracował bez wytchnienia dzień i noc. W końcu spojrzał z podziwem na swoje dzieło. Cała sala wypełniła się nim – królem Fałszem. Jego dumna postać odbijała się w cieniutkich, błyszczących taflach kłamstwa.

„A jednak mnie nie pokonali” – westchnął. „Stworzyłem dzieło doskonałe. Każdy, kto spojrzy w jeden z moich obrazów, nie będzie w stanie rozpoznać co jest kłamstwem, a co prawdą.”

Tak powstało lustro.

***

A tutaj informacja o wynikach konkursu na stronie RYMS:
Obrazy, z których zeskrobywano kłamstwo… – wyniki konkursu:).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s